ایمنی و ترافیک

اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان بوشهر

آشنایی با انواع پلها و ساختار آنها

آشنایی با انواع پلها و ساختار آنها

بدون شك تا به حال پلي را ديده ايد و يا به احتمال زياد از روي يكي از آنها عبور كرده ايد. حتي اگر شما تخته يا كنده درخت را براي جلوگيري از خيس شدن خود بر روي آب قرار دهيد در واقع شما يك پل ساخته ايد. حقيقتاً پل ها در همه جا وجود دارند و در واقع يك بخش طبيعي و بديهي از زندگي روزمره ي ما را تشكيل مي دهند. يك پل مسيري را بر روي مانع ايجاد مي كند كه اين موانع مي تواند رودخانه, دره, جاده, خطوط راه آهن و ... باشد.

در اين مقاله ما سه نوع اصلي از پل ها را مورد مطالعه و بررسي قرار خواهيم داد كه شما مي توانيد بفهميد كه هركدام چگونه كار مي كنند. نوع پل بكار رفته در يك مكان به نوع مانع موجود در آنجا بستگي دارد. معيار اصلي در تعيين نوع پل وسعت و گستردگي آن مانع مي باشد. چه مسافتي ميان طرفين مانع وجود دارد؟ اين مسئله, فاكتور اصلي در تعيين نوع پلي است كه قرار است در آن محل احداث شود. با سپري شدن زمان و  مطالعه اي مقاله علت آن را متوجه خواهيد شد.  

 

اصول

سه نوع اصلی از پلها موجودند:

·         پل تيري

·         پل قوسي

·         پل معلق

تفاوت عمده ي اين سه پل در فاصله دهانه ي پل است. دهانه, فاصله اي است بين پايه هاي ابتدايي و انتهايي پل, اعم از اينكه آن ستون, ديوارهاي دره يا پل باشد. طول پل تيري مدرن امروزه از 200 پا (60متر) تجاوز نمي كند. در حالي كه يك پل قوسي مدرن به 800 تا 1000 پا (240 تا 300 متر) هم مي رسد. پل معلق نيز تا 7000 پا طول دارد.

چه عاملي سبب مي شود كه يك پل قوسي بتواند درازاي بيشتري نسبت به پل تيري داشته باشد؟ و يا يك معلق بتواند تقريباً تا 7 برابر طول پل قوسي را داشته باشد. جواب اين سوال زماني بدست مي آيد كه بدانيم چگونه انواع پلها از دو نيروي مهم فشاري و كششي تاثير مي پذيرند.

نيروي فشاري نيرويي است كه موجب فشرده شدن و يا كوتاه شدن چيزي كه بر روي آن عمل مي كند مي شود.

نيروي كششي نيرويي است كه سبب افزايش طول و گسترش چيزي كه بر روي آن عمل مي كند, مي گردد.

 

پلهاي تيري

يك پل تيري, اساساً يك سازه افقي مستحكم است كه بر روي دو پايه نصب شده است و اين پايه ها, هر يك در انتهاي طرفين پل قرار دارند. وزن پل و هرگونه وزن اضافي ديگر كه بر روي پل اعمال مي شود, مستقيماً توسط پايه ها تحمل مي شوند.

 

انواع پل هاي تيري

پل هاي تيري به سبك هاي بسيار زيادي ساخته  مي شود. نوع طراحي, مكان و چگونگي ساخت يك خرپا, تعيين كننده نوع يك خرپاست. در بدو انقلاب صنعتي, احداث پلهاي تيري در ايالات متحده با سرعت توسعه يافت. طراحان با طرحهاي نوين و سازه هاي مختلف و متعدد اين حرفه را رونق بخشيدند. پل هاي چوبي جاي خود را به پلهاي فلزي يا نيمه فلزي دادند. اين نمونه هاي متنوع از خرپا ها گامهاي موثري را در جهت پيشرفت در اين زمينه برداشت. يكي از ابتدايي ترين و مشهور ترين آنها خرپاي «هاو» بود كه در سال ١٨۴٠ توسط «ويليام هاو طراحي و ابداع شد.

trafficbushehr.blogfa.com

trafficbushehr.blogfa.com

trafficbushehr.blogfa.com

پل قوسي

يك پل قوسي سازه اي است به شكل نيم دايره كه در هر طرف آن نيم پايه  (پايه هاي جناحي) قرار دارد. طراحي قوس طوري است كه به طور طبيعي وزن عرشه پل را به نيم پايه ها منتقل و منعطف مي كند.

trafficbushehr.blogfa.com
 

انواع پلهاي قوسي

انواع قوس ها محدود هستند. امروزه قوس هايي مانند «رمان»3 , «باروك»۴ و «رنسانس»۵ وجود دارند كه همه آنها از نظر معماري و ظاهري متمايز هستند ولي از نظر ساختار يكسانند. ميزان مقاومت اين پلها به شكل هندسي آنه بستگي دارد. يك پل قوسي احتياج به هيچگونه تكيه گاه يا كابل ندارد. و قوسهايي كه از سنگ ساخته شده است حتي نيازي به ساروج يا ملاط نيز ندارد. در گذشته نيز روميان باستان پلهاي قوسي (پل آب بر) ساخته اند كه هنوز هم پابرجا هستند و سازه هاي آنه امروزه نيز با اهميت به شمار مي آيد.

پل معلق

پل معلق پلي است كه توسط كابل ها (يا ريسمانها يا زنجيرها) در عرض رودخانه (يا در هر جايي كه مانع وجود داشته باشد) كشيده شده اند و عرشه توسط اين كابل ها معلق مانده است. پل هاي معلق مدرن دو برج در ميان پل دارند كه كابل ها آن را مي كشند. بنابراين برج ها بيشترين وزن جاده را تحمل مي كنند.

trafficbushehr.blogfa.com

trafficbushehr.blogfa.com

تقريباً همه پلهاي معلق به غير از كابل ها از يك سامانه خرپا نيز بر خوردارند كه در زير عرشه پل قرار گرفته است (Deck truss). اين سامانه موجب استحكام بيشتر عرشه و كاهش تمايل سطح جاده به نوسان و مواج شدن مي شود.

trafficbushehr.blogfa.com

یک پل معلق کلاسیک در شهر نیویورک

انواع پلهاي معلق

پلهاي معلق به دو شكل طراحي مي شوند: پل معلقي كه به شكل M است و نوع كم كاربردتري كه به صورت «كابل ايستاده»6 طراحي شده كه بيشتر شبيه A است. پلهاي كابل ايستاده ديگر مانند پلهاي معلق معمولي  نيازي به دو برج و چهار تكيه گاه ندارند. در عوض كابلها از سمت جاده به بالاي برج محكم بسته شده اند. در هر دو نوع پل, كابلها تحت كشش هستند.

 

 
+ نوشته شده در  سه شنبه 26 آذر1387ساعت 13:0  توسط بابک کاوه ئیان  | 

چگونه برانیم

 

 

پیشگفتار

 •  با سلامی گرم خدمت دوستان خوبی که سعی میکنند خوب رانندگی کنند تا سالم به مقصد برسند .

 • امروزه بشر با راههای مختلفی هر روز به سفر هایی می رود و بر میگردد که در سالهای پیش هرگز چنین رفتارهایی یا امکان پذیر نبوده و یا اصلا و سیله ای وجود نداشته است که خواسته باشند با سفر کردن با آن و راندن آن وسیله مثلا به عمق دو هزارپائی زیر آب های اقیانوس برود و یا به کرات دیگر سفر کند.  نه تنها انسان بلکه بدون استثنا همه موجودات برای بقای خودشان باید حرکت کنند و حرکت کردن یک موجود دلیلی بر زنده بودنش به شمار میاید.  اما برای اینکه بتوانیم به خوبی و بطور صحیح حرکت کنیم باید از قوانین موجود در مباحث رینگ بهره مند باشیم و بتوانیم با استفاده از قوانین حاکم بر رینگ ، حرکتهای درست شده را با خیالی آسوده بروز دهیم و بدانیم که نتیجه سالم رسیدن شما به هر مقصدی فقط و فقط به این مطلب بر میگردد که شما توانایی این را دارید که توانسته اید از وضعیت های موجود بهره مند شوید و به سلامتی و صحت به مقصد برسید.بنابراین باید درهمه جوامع فرهنگ ترافیکی به گونه ای برای احاد افراد جامعه معرفی گردد تا شاهد باشیم که افراد جامعه با صرف کردن کمترین انرژی و وقت و سرمایه و......به مقاصد خود برسند و با مسرت بازمیگردند.در چنین جوامعی به دلیل اینکه همه افراد به قوانین رینگ آشنایی دارند به همین دلیل نسبت به یکدیگر با رفتار های معقول رفتار میکنند .

 •  از اینکه شما دوست خوبم با حوصله و با کمی صبر و حوصله در رانندگی کردن از خودت رفتارهای معقولی نشان میدهی متشکرم.در این شرایط آب و هوایی که گرمای زیاد در حین رانندگی باعث تند خو شدن رانندگان و در نتیجه بد رفتار کردن آنها در حین رانندگی که باعث بروز تصادفات دلخراشی میشود بیشتر دقت داشته باشیم.

 • باید به این مطلب اشاره کنم که چون آب بدن در این شرایط آب و هوایی بصورت تعرق کردن از بدن خارج میشود بیشتر افراد با کمبود آب بدنشان مواجه میشوند که این رفتار باعث میشود که افراد بیشتر و زودتر عصبانی شوند و یا در حین رانندگی از خودشان کم حوصله گی نشان می دهند و یا در محل هایی که ازدیاد جمعیت بیشتر است دچار تنگی نفس میشوند و و و و . . . همه این مسایل را باید مد نظر قرار دهیم . یک راننده باید با همه این مطالب آشنایی داشته باشد و اگر هرچه معلومات رانندگان ما در این زمینه افزایش یابد بطور حتم بهتر میتوانند در چنین مواقعی از خودشان رفتارهای معقولی نشان دهند.

 • بنابراین دوستان خوبم حال شاید با دیدی بهتر از قبل شما بتوانید رانندگی کنید چرا که به نظر من هرچه در این زمینه ها اطلاع رسانی گردد اثر مثبت خواهد داشت .شما نیز به نوبه خودتان به دوستان و نزدیکان تان مرتب گوشزد کنید که با احتیاط و با حوصله و با دقت بیشتری این ایام را طی کنند و اگر براستی قصد دارند روزانه یک تا دو ساعت رانندگی کنند باید بدانند که خیلی بیشتر از امروز و دیروز باید دقت کنند . چرا ؟؟؟؟

 • چون هر روز و یا بهتر است بنویسم هر ساعت با تولد انسان ها تعداد افراد هر جامعه ای در حال رشد است و در کنار آن هر ساعت بر تعداد تولید انواع و اقسام خودروها و موتور سیکلت ها و انواع و اقسام دوچرخه های پایی هر روز کلاف ترافیک بزرگتر از امروز میگردد.

 • دوستی میگفت :روزانه حدود سیصد دستگاه خودرو در شهری پلاک میشود و به همین تعدا دنیز گواهینامه رانندگی صادر میشود و تقریبا به همین تعداد نیز روزانه در همان شهر تصادف داریم .

 • تجزیه و تحلیل این مطلب این است که به ازای هر خودرو تولیدی و یا به ازای صادر شدن هر گواهینامه باید یک تصادف مد نظر داشته باشیم .این مطلب خیلی مهم است .نباید به همین روش پیش برویم.

 • از دو یا سه سال پیش من زنگ خطر را در زمینه ترافیک های درون شهری و برون شهری زده ام و هرچند که طی این دو یا سه سال اخیر حدودا دو تا دو نیم میلیون خودرو به سیستم ترافیکی کل کشور وارد شده است و طی سالهای آینده این روند رو به رشد است .

 • بنابراین باید از همین امروز همه مراکز و همه دستگاه ها و همه خانواده ها باید دست در دست یکدیگر دهند و با رعایت نمودن قوانین حاکم بر رینگ و ترافیک باعث روان شدن رفت و آمد ها شوند. تقریبا فصل تابستان حجم رفت و آمد های برون شهری و درون شهری افزایش میابد. در کنار همه این مطالب آموزش دادن را نباید فراموش کنیم .از من گرفته تا بالاترین فرد این جامعه باید با فرهنگ ترافیک کاملا آشنایی داشته باشند و باید برای حفظ بقای خودمان و فرزندانمان باید تلاشی مضاعف کنیم. اگر چنین کنیم شاید روزی وضعیت از حالت خطر در بیاید در غیر اینصورت با سرعتی بیشتر از دیروز به سمت پیچیده تر شدن ترافیک پیش می رویم . . .

 

اکنون قصد دارم که کمی در رابطه با نحوه حرکت کردن با خودرو را برای شما توضیح دهم .

 • فرض را بر این میگذاریم که شما با روح و روانی آسوده قصد دارید با خودروی سواری خود جهت انجام امور روزمره رانندگی کنید و با رانندگی کردن به مقصدی رفته و سپس به مبداء با گردید. خودرو را بازدید نموده اید از لحاظ ظاهری و باطنی مشکل خاصی ندارد. اولین گام نشستن روی صندلی راننده و پشت فرمان قرار گرفتن است.  خوب حال کلمه صادرات را در ذهن متصور شوید وبه ترتیبی که برایتان تایپ کرده ام توجه کنید اگر مایل بودید از این روش استفاده کنید .

صا درات  =  ص + ا + د + ر + ا + ت

 

صاد یا ص  =  صندلی ...صندلی یا همان محلی که باید راننده خودرو روی آن قرار بگیرد میبایست ضمن راحت بودن بایستی آنرا را تنظیم کنید .در خودروهای مختلف تنظیم کردن صندلی خودرو براحتی انجام میگیرد . شما باید وقتی پشت فرمان قرار گرفتید کاملا به فرمان و دنده و پدالهای گاز و ترمز و کلاج مسلط با شید .پس فراموش نکنید اولین کار تنظیم کردن صندلی راننده با وضعیت جسمانی خودتان میباشد .

الف  یا ا = آینه ....یکی از دیگر تنظیماتی که باید اجام دهید تنظیم کردن آینه های چپ و راست و آینه وسط خودرو که مهمترین آینه برای بهتر دیدن پشت سر و اطراف میباشد .شما با تنظیم کردن دقیق آینه ها از دید بهتری برخودار خواهید بود ضمن انکه از مهمترین عوامل و نیازها در رانندگی کردن خوب دیدن جلو و پشت سر و طرفین میباشد بنابر این اهمیت آینه ها را فراموش نکنید .

دال = د = دنده ...با فشار دادن  پای چپ بر روی پدال کلاج دنده خودرو را در وضعیت خلاص قرار دهید و از این عمل مطمئن شوید .

ر == روشن نمودن خودرو ....پس از انجا م حرکتهای قبلی با پیچاندن سویئچ خودرو در محل آن خودرو را روشن کنید .

الف = ا = خوب شما حال آماده اید که حرکت کنید .این آمادگی هم باید فکری باشد و هم عملی .منظورم این است که اگر در شرایط مناسبی قرار ندارید خوب حرکت نکنید .تا مطمئن نشده اید خودرو را حرکت ندهید .

تا = ت = ترمز دستی ....خوب شما حال آماده هستید که خودروی خود را حرکت دهید . ضمن انکه با خوب دیدن از وضعیت خیابان و یا عابرین و یا ....مطلع شده و با  زدن دسته چراغ راهنما به طرف پائین و  با مطمئن شدن از عدم عبور دیگر وسایل نقلیه با گرفتن کلاج دنده را در وضعیت دنده یک قرار دهید .هر دو دست شما باید بر روی فرمان باشد و بصورتی که اگر فرمان خودرو را همانند صفحه ساعت تصور کنیم دستان ما باید طوری روی فرمان قرار بگیرد که حالت ساعت ۱۰۱۰ ( ده و ده دقیقه ) را نشان دهد .

 • حال ترمز دستی را از حالت ترمز خارج کنید و با اطمینان و با احتیاط حرکت کنیدفراموش نکینید که اگر بغیر شما افراد دیگری نیز در خودرو هستند حتما یاد آور شوید که از کمر بند ایمنی استفاده کنند .نسبت به بستن کمربند ایمنی از خودتا ن حسا سیت نشان دهید چرا که عدم استفاده از آن ضمن اینکه شما مرتکب اولین تخلف شده اید باعث میشود که با احتیاط نیز رانندگی نکنید. .

 • نا گفته نماند که شما میتوانید قبل از حرکت و یا روشن کردن خودرو کمربند ایمنی خودرو را فعال کرده و از آن استفاده کنید .نظر شخصی من این است که راننده بعد از تنظیم کردن صندلی و آینه ها کمربند ایمنی را نیز ببندد که فراموش نکند میبایست در رانندگی کردن و در تمام لحظا تی که در حال رانندگی کردن هستیم کاملا مسلط باشیم و با احتیاط رانندگی کنیم و آنقدر در رانندگی کردن از خودمان صبر و شکیبایی نشان دهیم که اگر فردی سر نشین خودرو ما باشد با آسودگی خاطر از رانندگی کردن خوب ما لذت ببرد و همیشه این را بدانید که اگر جزء ماهر ترین رانندگان باشید ولی سرنشینان شما و یا دیگر رانندگان خودروها و یا عابرین پیاده از نحوه رانندگی شما احساس ترس کنند شما بدترین راننده هستید حال اگر دارای بالاترین تحصیلات باشید و یا اصلا سواد خواندن و و نوشتن هم نداشته باشید.............. داشتن فرهنگ ترافیکی خوب نشانی از شخصیت درونی شما رابرای دیگران ترسیم میکند .

 • تا یادم نرفته یه فرمول دیگه هم هست. پشت فرمان بشینید خودرو را روشنکنید با فشار دادن گاز به صورت ناگهانی حرکت کنید و در برابر دیدگان اطرافیان  که حیرت زده شما را نظا ره میکنند چند بوق پر صدا از خودرو در آورید................................  هرگز از فرمول دوم استفاده نکنید ...شاد باشید و در کنار شاد بودن با زیبا رانندگی کردن به خود و دیگران آسایش و ارامش را هدیه دهید..........................................

 

رانندگی در زمستان

 • چگونه برانیم . خوب معلوم ومشخص است که میبایست مطابق قوانین رفتار کنیم ولی به دلایل مختلف از جمله عوامل فرهنگی وبخصوص فرهنگ ترافیک متاسفانه شما و من ویا هر راننده ای را که تصور کنید حتی رانندگان خودروهای راهنمایی ورانندگی هم نمی توانند مطابق قانون رانندگی کنند چرا ؟

 • در خبر های چند روز پیش شنیدم که بسیاری از رانندگان تهرانی از ساعت ۲۲۰۰ الی چهار بامداد ویا بیشتر به دلیل یخبستن معابر و به خصوص معابر اتوبانی شب را تا صبح عوض اینکه در آغوش گرم خانواده به استراحت پرداخته باشند ولی به همان دلایل فرهنگی شب را تا صبح در زیر ریزش برف و در راهبندانهای متعدد و در داخل ماشینهایشان طی کرده اند .................

 • اگر هر فردی بداند که برای چه امری باید از خانه اش خارج شود و با توجه به اعلام مکرر رسانه ها مبنی بر اینکه در فصل پائیز وزمستان در صورتی که از خودرو شخصی استفاده میکنید حتما وسیله خود را به تجهیزات مختلف مجهز کنید ولی نمیدانم چرا ما مردم یاد نگرفته ایم که حتی برای خودمان کوچکترین ارزشی قایل شویم . متاسفانه فرض را میگزاریم بر اینکه تعدادی از افراد ورانندگان به همه قوانین احترام میگذارند!!! ولی اگر در بین یک گروه از راننده ها فقط چند نفر به قا نون بی توجه باشند چه پیش میاید ............معلوم ومشخص است که مابقی باید در آتش این بی توجهی بسوزند ودم بر نیاورند چرا چون ما ایرانی جماعت اینگونه تربیت شده ایم ....خوب عزیز من هوا برفی و سطح معابر هم بخبندان ..چرا و به دلیلی باید وسیله نقلیه ای که فاقد زنجیر چرخ ودیگر امکانات است وبا هنرمندی تمام هم باعث تصادف میشود در سطخ معابر حرکت کند .... تازه چرا وبه چه دلیل باید بزرگ شهری همانند تهران به دلیل ریزش برف و آب گرفتگی معابر با آن همه شبکه راه ها و جاده ها به این شکل شود که از شب تا صبح مردم در ماشینهایشان در یخبدان بمانند ..............آیا میدانید که چقدر انرژی مصرف میشود ویا چقدر اعصاب رانندگان و خانواده هایشان از این امر خرد میشود................. متاسفانه هر روز اوضاع و احوال ترافیکی بد تر وبد تر میشود ....دوسال پیش شهر رشت و جاده های آن به دلیل برف گرفتگی چند روزی را در سخت ترین شرایط بسر بردند و از این پس هم به دلیل تغیرات جوی که انسان باعث آن بوده وبا آلودگی هوا که هر روز بیشتر از روز قبل میشود آینده ترافیکی را چگونه میبینید ... من شرایط آینده را خیلی بدتر از حال و خیلی اسفناک تر از چند سال قبل میبینم ..و هر ساعت هم متاسفانه باید بیشتر از ساعات قبل انواع واقسام خسارتها را باید ببینیم و در چنین حالتی شما چگونه میتوانید برایند ..؟؟؟؟؟

 • ناگفته نماند که مهارت در رانندگی حرف اول و آخر را میزند و بدانید که اگر امروز فکری برای بهتر شدن اوضاع واحوال ترافیکی نداشته باشیم فردا خیلی دیر است حتی اگر مهارت داشته باشیم ....

امید دارم که روزی فرا رسد که میزان درک وفهم فرهنگ ترافیکی مردم کشورم آنقدر بالا رود که عوض انکه با خودرو جابجا شوند با دوچرخه ویا پای پیاده طی طریق کنند ........میدانم که هرگز چنین روزی را نخواهم دید ونخواهید دید ..............

مواظب باشید که در آب و هوای بارانی تا حدی که امکان پذیر است از خودرو هایتان استفاده نکنید . 

 

اثرات رانندگی بر روح و روان

 • دوستان خوبم . امیدوارم که هر جایی که هستید شاد باشید وغم وغصه ای نداشته باشید .امروز در روزنامه ایران مطلبی در زمینه رانندگی کردن خواندم .با خودم گفتم خوب است که مطلب  این پست را به این خبر اختصاص دهم .  ولی متن خبر : آسيب جدى و نامحسوس مغز رانندگان
  دانشمندان معتقدند مغز رانندگان خودروها به سرعت ولى به طور نامحسوس آسيب مى بيند. نتايج آخرين تحقيقات متخصصان آزمايشگاه سانديا و مركز علمى پزشكى نيومكزيكو نشان مى دهد كه سوانح رانندگى بيشترين اثر منفى را بر مغز سرنشينان خودروها و بويژه رانندگان دارد، اما پزشكان در بيشتر موارد متوجه اين مسأله نمى شوند. از دست دادن تدريجى حافظه و سردرد از جمله اين آسيب هاست. به گفته محققان، بر خلاف ظاهر سالم رانندگان خودروهاى آسيب ديده، در اغلب موارد تغييراتى در اعماق مغز به وجود مى آيد كه نه تنها خود بيماران، بلكه پزشكان نيز متوجه آنها نمى شوند. آنان با اشاره به اينكه بزرگ ترين آسيب ها به مغز ممكن است در چند هزارم ثانيه وارد شود، يادآور شده اند كه مغز انسان از درك اين مسأله عاجز است، اما آسيب هايى كه در اين زمان كوتاه به مغز وارد مى شود، تأثير بسيار مخربى بر جاى خواهد گذاشت. اين دانشمندان با استفاده از فناورى رايانه اى به اين نتيجه رسيده اند كه تنها در آمريكا حدود پنج ميليون نفر از آسيب هاى ناشى از تصادف خودرو رنج مى برند. اين آسيب ها اختلالاتى در روند زندگى عادى به وجود مى آورند و به تدريج مسائل جدى ترى براى افراد ايجاد مى كنند كه از جمله مهم ترين آنها، مى توان ناتوانى در به ذهن سپردن حجم وسيعى از اطلاعات و اشتغال به كارهاى مفيد را نام برد. دانشمندان استفاده از كمربند ايمنى در سرعت بالاى ۶۰ كيلومتر در ساعت را از مهم ترين عوامل جلوگيرى از وارد شدن صدمه به مغز رانندگان اعلام كرده اند.
  ....البته این تحقیق در دانشگاه صورت گرفته است ولی شخصا سالها پیش به این مطلب پی بردم وبه همین علت است که مرتب به همه دوستان خوبم گوشزرد میکنم که قدری آرامتر رانندگی کنند چرا که وقتی تصادفی رخ داد چه بخواهیم وچه نخواهیم آسیبهای تصادف بر روی روح وروانمان اثر نامطلوب میگذارد .پس دوستان خوبم با کمی دقت کردن در رانندگی از تعجیل کردن به شدت خودداری کنید تا صحیح وسالم به مقصد برسید .......

فراموش نکنید که چند لحظه دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است .


احترام به قوانین

 • رانندگی کردن دقیقا یک فن محسوب میشود پس بنابر این باید به همه ریزه کاری های رانندگی وارد باشیم تا بتوانیم رانندگی خوبی را از خودمان ارائه دهیم .قوانین راهنمایی و رانندگی برای رانندگی کردن افراد تهیه شده است و طبق دستور العمل آئین نامه رانندگی میباست قبل از رانندگی کردن اول با قوانین آن آشنا شود . برای آموزش دیدن آئین نامه نیز میتوانیم از افرادی که در حال حاضر دارای گواهی نامه هستند و با قوانین آشنایی پیدا کرده اند کمک بگیریم . شخصا نظرم این است که از دوره ابتدایی تا دوره راهنمایی که فرد به سن قانونی میرسد میبایست آموزشهایی فرا خور سن و سال افراد خردسال و نوجوان تهیه شود و طی سالیان فرد هر روز نسبت به روز قبل با فرهنگ ترافیک آشنا شود .نتیجه چنین حرکتی برای جوامع بسیار مسرت بخش بوده است .

 • کشور چین را در نظر بگیرد با یک میلیارد جمعیت .اگر قرار بود چینی ها هم همانند ایرانیان همگی از خودروهای شخصی با یک سرنشین استفاده کنند کره زمین با چه فاجعه ای رو برو میشد ولی خوشبختانه در این کشور اکثر قریب به اتفاق از دوچرخه پایی و یا موتورسیکلتهای کوچک استفاده میکنند. وقتی به چراغ قرمز میرسی عوض اینکه پشت چراغ خودرو ها را ببینی در عوض موجی از دوچرخه سوار ها را میبینی که همگی نیز به قوانین احترام میگذارند ...

 • چند لحظه سر یک چها راه توی یک کلان شهر بایستید و تفاوتهای فرهنگی ترافیکی مردم خودمان را نیز ببینید ..........فکر میکنید چقدر زمان لازم است تا فرهنگ ترافیکی این مردم را عوض کنیم و به آنها یاد آور شویم که از نطقه شروع رانندگی اشتباه رانندگی میکنیم تا به مقصد برسیم .بارها بارها در خودروهای مختلف نشسته ام و رفتارهای راننده را زیر نظر گرفته ام میدانید به چه نتیجه ای رسیده ام . نتیجه این بوده است که متاسفانه ۱۰۰ درصد رانندگان ما از ابتدای حرکت تا انتهای رانندگی کردن بطور متوسط هر ۱۰ ثانیه یک تخلف زنده از خودشان بروز میدهند و این یعنی اینکه باید مردم ایران زمین هر سال به اندازه یک زلزله قوی مثل زلزله بم را تحمل کنند و خسارتهای ناشی از آن را بدوش بکشند .

 • یکی از نزدیکانم در یکی از شهر های اطراف زندگی میکند .ظاهرا پسرش دوشب پیش ساعت ۲۴۰۰با موتور از خانه خارج میشود و گویا راننده ای هم قصد داشته خودرواش را به پارکینیگ خانه اش هدایت کند نهایتا نه پسر فامیل ما متوجه حرکت خودرو میشود نه راننده سواری ....به نظر شما کدامیک مقصر هستند ؟؟؟؟؟؟؟  به نظر من اول والدین و یا همان فامیل من که اجازه خروج به فرزندشان را داده اند و دوم هم دیگر نیازی به معرفی دیگر مقصران این تصادف نیست چرا که ........

 • آرام رانندگی کنید .میدانم که وقتی پشت فرمان خودرو قرار میگیرید احساس میکنید که قهرمان اتومبیل رانی دنیا هستید ...ولی اشتباه نکنید وقتی پایتان را روی پدال گاز میگذارید بدانید که اسب سرکشی را رها کرده اید .پس دوستان خوبم با احتیاط کامل و با رعایت کلیه قوانین رانندگی کنید تا دیگران بدانند که راننده خوب کسی است که دارای شخصیت است .


عمل و عکس العمل

 • بیائید بین رانندگی و بازی پینگ پونگ یک مقایسه انجام دهیم . در ورزش پینگ پونگ عمل وعکس العمل حرف اول را میزند بنابراین اگر تا کنون به این امر توجه نکرده اید ویا اصلا تا حال دستتان به توپ پینگ پونگ برخورد نکرده است کمی دست نگه دارید .چرا که اگر شما نتوانید به موقع از خودتان واکنش نشان دهید  رانندگی مخاطره آمیزی را انجام میدهید . در بازی پینگ پونگ دوطرف در دوطرف میز قرار میگیرند وبا انداختن توپ وضربه زدن به آن سعی میکنند که توپ در مسیری مشخص به زمین حریف برخورد کند واگر طرف مقابل نتواند جوابگوی ضربه شما باشد شما یک امتیاز گرفته اید . نمیدانم آیا تا کنون مسابقات پینگ پونگ حرفه ای را دیده اید یا نه .اگر ندیده اید من توصیه میکنم که حتما این ورزش را ببینید .دوطرف میز دو بازکن تمام سعی وتلاش خودشان را میکنند تا امتیاز بیشتری را دریافت کنند .عمل وعکس العمل هر فردی در بازی پینگ پونگ نقش اساسی ایفا میکند.

 • در تصادفات اگر راننده ای خطر را حس کند فقط ۴ دهم ثانیه فرصت دارد تا از خودش واکنش نشان دهد در غیر اینصورت نمیتواند از برخورد جلوگیری کند .پس عمل وعکس العمل را فراموش نکنید .

 • حرکتهای یک بازیکن را درنظر بگیرید او با سرعت هرچه تمامتر سعی میکند ضمن دفع کردن ضربه شما به توپ ضربه ای بزند که شما نتوانید پاسخش را بدهید ولی طرف مقابل شما نیز همینگونه عمل میکند .سرعت عمل وعکس العمل در بازی پینگ پونگ بسیار بالاست واگر کسی بتواند امتیازهایی را بدست آورد مطمئن باشید که در رانندگی کردن ودر زمان بروز حادثه از خودش واکنش صحیح بروز میدهد واین خیلی مهم است که راننده بتواند خودرو خویش را که با سرعتی معادل ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در حرکت است را مهار کند واز تصادف جلوگیری نماید.

 • اگر همین امروز تصمیم بگیرید که بازی پینگ پونگ را یاد بگیرید مطمئن باشید که در کوتاه ترین زمان شما دارای یک نیروی فوق العاده شده اید .نیرویی که باعث میشود شما را از بسیاری خطرات دور کند ونتیجه اینکه بهتر میتوانید امورات زندگی تان طی کنید .فراموش نکنید که نحوه آموزش رانندگی در ایران از بنیان تا کنون اشتباه بوده است ومتاسفانه با وجود اینکه بسیاری از افراد فاقد مهارت های لازم برای رانندگی کردن هستند ولی هرکدام داری گواهی نامه ای هستند که میتوانند رانندگی کنند وصد البته چنین رانندگانی بجز درست کردن تصادف کار دیگری را بلد نیستند .دقت کنید که همه راننده های ما بازی پینگ پونگ بلد نیستند تا بتوانند در مواقع لازم از نیروی شگفت انگیز عمل وعکس العمل بهره مند شوند .شما چطور .....آیا شما راننده ای هستید که حرفهای من را قبول ندارید .مشکلی ندارد .اگر مطالب من بدرد هیچ کس نخورد بازهم مشکلی نیست ولی بدانید که بد رانندگی کردن شما برابر است با آسیب وارد کردن به دیگران .حال خودتان قضاوت کنید.

 

چگونه برانیم که نه برای خودمان ونه برای دیگران مشکل درست نکنیم .

طبق آخرین اظهار نظر روانشناسان افرادی که مقرارت راهنمایی ورانندگی را زیر پا میگذارند از لحاظ روحی وروانی مشکل دارند .کسی که با سرعت غیر مجاز حرکت میکند نه تنها برای خودش بلکه برای دیگران نیز خطر ساز میشود .بنا براین چگونه باید رفتار کرد .

۱- با آرامش وبا برنامه ریزی از منزل خازج شوید .

۲- حتما قبل از حرکت خودرو را بازدید کنید وقبل از روشن نمودن خودرو ضمن بستن کمربند ایمنی آینه ها را نیز تنظیم کنید تا دید کور نداشته باشید .

۳- سعی کنید کمی زودتر از مبدا حرکت کنید وبدانید که احتمال اینکه در چنین روزهایی شما به گره های ترافیکی برخورد میکنید زیاد است بنابراین حتما باید با حوصله باشید وگرنه با یک حرکت اشتباه دیگران شما فشار خونتان افزایش میابد واین افزایش فشار خون باعث میشود که شما عکس العمل سریعتری داشته باشید .

4- رعایت فاصله را با خودروهای جلویی

5- طبق ماده ۱۴۹ قوانین راهنمایی ورانندگی شما درحین رانندگی حق صحبت کردن وآشامیدن وسیگار کشیدن ویا با گوشی موبایل حرف زدن ممنوع است ودر حین حرکت انجام دادن این رفتارهاتخلف محسوب میشود در ضمن حادثه ساز نیز میباشد .

6- سعی کنید مسیری را انتخاب کنید که بار ترافیکی آن سبکتر است .

 • دوستان خوبم در یک کلام اگر ما قوانین را اجرا کنیم مطمئن هستم که سفر سالمی را طی میکنید واگر بی توجه باشید مطمئن باشید که با دست خودتان برای خود ودیگران حادثه درست میکنید .پس بااحتیاط وبا اجرای قانون همگی صحیح وسالم به مقصد خواهیم رسید واز رانندگی کردنمان هم لذت میبریم واینهم یک تصادف زیبا محسوب میشود که شما سفری بدون خطر را طی کنید .

 • خوب امروز میخواهم یکی از شاهکارهای خلقت را برای شما بازگو کنم وسپس مقایسه کردن را به خود شما بسپارم . چون مورچه ها نیز همانند انسان زندگی اجتماعی دارند ودر این بین مورچه های کارگر وظیفه دارند که از محل آشیانه هر روز خارج شوند وبعد ار طی نمودن مسیری به دنبال مواد غذایی بگردند وسپس با حمل بار مجددا به مبدا بر گردند . تازه تصادف هم نباید بکنند ودوم اینکه حتما هم باید باری را به مبدا بیاورد تا اجازه ورود به آشیانه را داشته باشد . دانشمندان اعلام کرده اند که همان دو شاخکی که بر روی سر مورچه قرار داد در یافتن مسیر صحیح کمک میکند ودقیقا همانند آنتن های گیرنده وفرستنده ما انسانها مرتب در حال یافتن سیگنالهای مناسب است تا مسیر را درست طی کند ....

 • نه خودمان هستیم .مورچه چیه که کله پاچه اش باشه ولی چرا باید این مورچه بدون تصادف وصحیح مسیرش را طی کند ولی ما انسانها با این همه آموزشهای مختلف هر روزوهر ساعت برای خودمان ودیگران انواع واقسام تصادف را درست میکنیم وبعدش هم افسوس میخوریم ..... اگر منطق بر زندگی ما آدمها حاکم بود حال شاید به نحوی دیگر ایام را طی میکردیم .... بله دوستان خوبم متوجه هستید که مورچه  بلد است چگونه براند وما آدمها با وجود انواع واقسام قوانین وتابلوها وهشدارها و...........بلد نیستیم چگونه گام بر داریم .عزیز من خوب گام که برمیداری نگاه کن ببین بر روی جای سفت پایت را میزاری یا نه

 • جای پای خودت را محکم کن سپس گام بعدی را بردار .اگر فقط به همین مطلب کمی دقت کنیم متوجه میشویم که قبل از بروز هر نوع حادثه ای میتوانیم با کمترین حرکت از بروز آن جلو گیری کنیم ...

 

نقش حالات روحی در بروز تصادف

 • فرض کنید در جلسه دوستانه ای هستید وهمه در حال صحبت کردن وشادی کردن هستند .خوب وقتی در این مکان هستید بعلت اینکه فضای موجود فضای شادی وخنده میباشد مرتبا شما درحال دریافت انرژی نامرئی ولی فوق العاده قوی بارهای مثبت قرار گرفته اید .معمولا در چنین زمانی افکار شیرینی به فکرتان خطور میکند .شاید اصلا هیچگونه مواد غذایی مصرف نکرده باشید ولی چون انرژی دریافتی از محیط شاد آنقدر به شما انرژی میدهد که احساس گرسنگی نمیکنید .باور ندارید امتحان کنید .مثلا با خانواده یک فیلم کمدی تماشا کنید ویا در منزل ودر کنار خانواده با یک موزیک شاد سعی کنید که فضای خانه را پر از انرژی نامرئی مثبت  کنید .والبته با کمترین هزینه شما یک روز خوب را پشت سر گذاشته اید .حتی برای چند ساعت هم که شده محیط شما مملو از انرژی مثبت است وقاعدتا از افکار منفی بدور خواهید بود .اثرات محیط بر روی رفتار وکردار بسیاری از ما نقش بسیار حساسی ایفا میکند .بله دوستان من شما در حال حاضر اگر کمی بی حوصله هستید ویا غمگین وافسرده هستید فقط با چند حرکت شما میتوانید بدون کمک گرفتن از کسی احوالات خودتان را عوض کنید ........امتحان کنید .همین حالا یک موزیک شاد گوش کنید وسعی کنید انرژی منفی که در شما جمع شده با انرژی مثبت موزیک شاد با همدیگر یک تصادف درست وحسابی کنند .اگر شما آماده باشید در کمتر از چند دقیقه انرژی منفی شکست خورده واین شما هستید که سرحال شده اید واز حالت قبلی خارج شدید .بله انرژی دریافتی از یک لبخند ویا چند لحظه کوتاه خندیدن انقدر در شما اثر میکند که تعجب شما را بر می انگیزد...

 • پس دوستان من متوجه شدید که چقدر راحت میتوانید شاد باشید مثبت فکر کنید واز بد بینی دوری کنید ودر کنار این آسایش شما بهتر میتوانید برنامه ریزی کنید برای رخ دادن تصافات خوب که برای شما شادی به ارمغان بیاورد .ودر جهت عکس هم دقیقا میتوان اینگونه عنوان کرد که وقتی شما عصبانی هستید بیشتر انرژی شما در بروز خشم تخلیه میشود واثرات چنین حالتی بروز حوادث تلخ است که آسیب های فراوانی را به شما تحمیل میکند بنابر این خشم ونفرت وعصبانیت از عواملی هستند که در بروز حوادث تلخ نقش اساسی ایفا میکنند بنابراین برای اینکه شما دچار تصادف نوع بد نشوید کمی بخندید وسعی کنید در زمان شاد بودن به گونه ای برنامه ریزی کنید که هیچوقت دچار تصادف بد نشوید .اینهم یک روش ارزان ولی پر از سود و فایده برای پیشگیری از بروز حوادث بد .......از قدیم گفته اند بخند تا دندانهای تو را همه ببیند.

+ نوشته شده در  دوشنبه 25 آذر1387ساعت 9:53  توسط بابک کاوه ئیان  | 

سرعت گير و سرعت كاه

 

 

                     سرعت گير                                             سرعت كاه

مقدمه:

   در این مقاله به بررسی یکی از ابزارهای کنترل سرعت که در نقاط مختلف دنیا از آن استفاده میشود پرداخته میشود. سرعتگیر و سرعتکاه در کشور ما نیز به طور گسترده مورد استفاده هستند, اما در نصب بسیاری از آنها استانداردهای جهانی در مورد مکان و نحوه مناسب نصب رعایت نشده که همین امر باعث کم اثر بودن این ابزار در کنترل سرعت وسایل نقلیه شده است. در این مقاله به بررسی تاریخچه, تفاوتها و شباهتهای این دو ابزار, وسعت استفاده, مزایا و معایب و نیز قواعد و استانداردهایی که باید برای نصب سرعتکاه ها در نظر گرفته شود پرداخته میشود. همچنین راه حلهایی برای رفع مشکلات این ابزار کنترل سرعت در کشور ارائه میدهد:

1.       تاریخچه

2.       تعاریف, تفاوتها و تشابهات

3.       وسعت کاربری

4.       مزایا و معایب

5.       ضوابط

6.       استانداردهای ساخت

7.       نتیجه گیری

8.       لینکهای مفید

9.       منابع و مآخذ

 

تاریخچه

   گزارشات متعددی در مورد اولین سرعتگیر وجود دارد که قدیمی ترین این گزارشات توسط New York Times و در تاریخ 7 ژوئن سال 1906 منتشر شده است. طبق این گزارش اولین سرعتگیر دنیا در Chatham واقع در New Jersey  نصب شده است. این سرعتگیر در نزدیکی محل عبور عابرین پیاده نصب شد و در حدود 5 اینچ(12 تا 13 سانتیمتر) ارتفاع داشت. البته در آن زمان میانگین حداکثر سرعت اتومبیل ها 30 mph(50kmph) بود. طبق گزارش انجمن مهندسین حمل ونقل(ITE), اولین سرعتگیر در اروپا در سال 1970و در شهر Delft هلند ساخته شد.

 

تعاریف, تفاوتها و شباهتها

   در واقع تفاوتهای اساسی و برخی تشابهات میان Bump و Hump وجود دارد که ارائه تعریف برای هر یک از این دو وسیله به آشکار شدن این تفاوتها و تشابهات کمک میکند.

سرعت گیر(Bump):

   ابزاری برای کنترل سرعت وسایل نقلیه است. طبق استانداردهای موجود ارتفاع بلند ترین نقطه یک سرعت گیر باید 3 تا 4 اینچ(7تا 10cm), حداکثر طول آن 1 فوت(30cm) وعرض آن به اندازه عرض محل نصب باشد.

   استفاده از Bump در اماکنی توصیه میشود که حداکثر سرعت وسایل نقلیه از 5تا 10 مایل(15km) تجاوز نمیکند. پارکینگها یا مراکز خرید به عنوان بهترین اماکن برای نصب این وسیله میباشد. نصب این وسیله در اماکن و معابری که محل رفت و آمد عمومی هستند مناسب نیست و معمولا باعث ایجاد مشکل برای وسایل نقلیه میشود.

 نمونه عکسهایی از Speed Bump  :

 سرعت کاه(Hump):

از این ابزار با نام سرعتگیر ملایم(Gentle Bump) نیز یاد میکنند. ارتفاع سرعت کاه به 3تا 4 اینچ(7تا 10cm) میرسد, عرض آن به اندازه عرض خیابان محل نصب است و طولی ما بین 12تا 14 فوت(3.5تا 4.2 متر) دارد. طول سرعت کاه ممکن است به 22 فوت(6.7 متر) نیز برسد, در چنین مواقعی به آن Speed Table نیز میگویند.

   امروزه استفاده از سرعت کاه(نه سرعت گیر) در مناطق و معابر مسکونی و همچنین مناطقی که مسیر اصلی اتوبوس, آمبولانس و اتومبیلهای اورژانسی دیگر نیستند متداول است که سرعت عبور از آنها نباید از 10 تا 20 مایل(15تا 30km) تجاوز کند. بر خلاف Bump, Humpها معمولا به صورت سری چند تایی با فاصله معین در طول یک مسیر نصب شوند تا سرعت وسایل نقلیه قبل و بعد از هر Hump کنترل شود.

  نمونه عکسهایی از سرعت کاه :

 

 وسعت کاربری

   در مورد کاربرد این ابزار در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که نصب سرعتگیر(Bump) در کلیه معابر به غیر از پارکینگها مخالف قانون است ولی سرعتکاه(Hump) میتواند با رعایت شرایط و ضوابطی خاص نصب شود.

   سرعتکاه در برخی شهرها مورد استفاده قرار میگیرد و در بعضی شهرهای دیگر نیز یا استفاده نمیشود(از دید شهرداری منع قانونی دارد) یا نصب آنها مستلزم رعایت قوانین و شرایطی است که محل نصب و خود سرعتکاه باید حائز این شرایط باشند. در همین مقاله شرایطی که محل نصب باید داشته باشد و همچنین مواردی که در ساخت و نصب خود سرعتکاه باید در نظر گرفته شوند آورده شده که مطالعه این موارد آشنایی کاملتری با استفاده اصولی از سرعتکاه ایجاد میکند.

   این ابزار در برخی شهرهای آمریکا و انگلیس برای کنترل سرعت مورد استفاده قرار میگیرد اما مساله قابل توجه میزان استفاده از آنها در سطح شهر هاست. تحقیقات نشان میدهد سرعتکاه در مناطقی خاص مثل خیابانهایی که در آنها یک یا چند مدرسه وجود دارد, یا مناطق مسکونی که میزان جمعیت و میزان عبور و مرور وسایل نقلیه در حدی است که نیاز به وجود سرعتکاه را ایجاد میکند نصب میگردند. با مطالعه و بررسی موارد مربوط به شرایط محل نصب میتوان به این نتیجه رسید که حتی در شهرهایی که منع قانونی برای نصب سرعتکاه ندارند, فقط محلها و مناطق مخصوصی که طبیعتا تعدادشان هم زیاد نیست به این ابزار مجهز میشوند. سرعتکاه به صورت و حجمی که ما در کشور خود شاهد آن هستیم معمول و پر استفاده نیست.

   در لینک زیر میتوان لیست برخی از معایب این ابزار را که توسط ارگانهای تحت تاثیر این امر در آمریکا و انگلیس تهیه و منتشر شده مشاهده کرد. بنابر این میتوان گفت علیرغم استفاده از سرعتکاه در این کشورها, مخالفتهایی منطقی نیز با این ابزار وجود دارد:

http://en.wikipedia.org/wiki/speed _bump#disadvantages

 

   به طور کلی میتوان گفت مهمترین عیب وارده به سرعتکاه توسط اکثر مخالفین تاثیر مثبت این ابزار در کند کردن سرویس دهی ارگانهای سرویس رسان مثل آتش نشانی یا آمبولانس است, به شکلی که موارد متعددی از فوت در اثر دیر رسیدن آتش نشانی و یا آمبولانس بدلیل وجود موانع فیزیکی کنترل سرعت مثل سرعتکاه گزارش شده اند.

   لینک زیر بخش سرعتکاه "انجمن رانندگان انگلیسی" را نشان میدهد که موارد متعدد بسیاری از معایب و مضرات سرعتکاه ها در آن به تفصیل توضیح داده شده است:

http://www.abd.org.uk/speed_humps.htm

 

   موافقین سرعتکاه بر این عقیده اند که استاده از این وسیله اثری مثبت دارد و در حل مشکل سرعت زیاد رانندگان که در برخی مواقع باعث آسیب رسیدن به شهروندان میشود موثر است.

   در کانادا استفاده از این ابزار متداول است. طبق گزارش شهرداری کینگستون برخی شهرهای کانادا که سرعتکاه با موفقیت در آنها نصب شده اند عبارتند از: تورنتو, اوتاوا, پیکرینگ, برنتفورد, شربروک, هالیفکس, فردریکتون, ونکوور, ویکتوریا, ادمونتون و وینپگپ.  لینک زیر حاوی اطلاعات جامع و مفیدی در مورد سرعتکاه ها, انواع و نحوه درست نصب آنها است:

http://www.cityofkingston.ca/residents/transportation/streets/trafficcalming/speedhumps.asp

 

   در لینک زیر مقاله ای از ITE Journal را مشاهده میکنید که در آن نتایج آمارگیری از نظرات مثبت و منفی ساکنین San Antonio به صورت درصدی آورده شده است.طبق این گزارش آماری تعداد موافقین این امر بیشتر از مخالفین آن است:

 http://findarticles.com/p/articles/mi_qa3734/is_199802/ai_n8789496

 

مزایا و معایب

مزایا:

-         تخقیقات نشان داده این روش یکی از آسان ترین راه ها برای کنترل سرعت وسایل نقلیه است.

-         نصب سرعتکاه در مناطق مسکونی امنیتی نسبی برای ساکنین و به خصوص کودکان فراهم میکند..

-         «نصب آنها آسان و تقریبا ارزان است.

-         طبق تحقیقات استفاده از سرعتکاه حجم ترافیک را به میزان18% و حجم تصادفات را به میزان 13% کاهش میدهد.

-         از مکان نصب سرعتکاه میتوان به عنوان محلی مناسب و راحت برای عبور عابرین پیاده استفاده کرد.

-         این ابزار در صورتی که طبق ظوابط ساخته شوند, باعث کاهش حجم ترافیک در معابر محلی و انتقال بخشی ازحجم آنها به معابر رده بالاتر یعنی معابر جمع و پخش کننده و شریانی میشوند.

 

معایب:

-         سرعتکاه ها بدلیل مجبور کردن رانندگان به ترمزهای ناگهانی و امکان برخورد اتومبیل پشتی, در برخی مواقع معابر را برای اتومبیلها بیشتر خطرناک میکند تا امن.

-           باعث ایجاد خسارت در وسایل نقلیه میشود.

-         باعث تاخیر در سرویس دهی وسایل نقلیه اورژانسی مثل آمبولانس, آتش نشانی یا پلیس میشود. طبق تحقیقات این تاخیر 3 تا 5 ثانیه برای آتش نشانی و حدود 10 ثانیه برای آمبولانس به ازای هر سرعتکاه میباشد. این مورد مهمترین عیب این ابزار دانسته میشود.

-         اگر سرعتکاه به صورت سری نصب نشود رانندگانی که تمایل به راندن با سرعت بالا دارند پس از عبور از آن دوباره سرعت خود را افزایش میدهند.

-         خطر جدی برای راکبین موتورسیکلت و دوچرخه به حساب می آید.

-         از آنجایی که رانندگان تمایلی به عبور از سرعتکاه ندارند, بنابر این ممکن است حجم ترافیک به خیابانهای مسکونی مجاور که فاقد این ابزار هستند منتقل شود.

-         کم کردن سرعت وسیله نقلیه و شتابگیری مجدد آن علاوه بر بالا بردن مصرف سوخت,  آلودگی صوتی نیز ایجاد میکند.

-         از دیگر معایب این ابزار افزایش میزان "ذرات آزبست" ناشی از ترمزهای وسایل نقلیه در محدوده پیرامون محل نصب آنها می باشد.

-         این ابزار نمیتواند در کم کردن سرعت SUV ها اثر زیادی داشته باشد.

-         نصب سرعتکاه بخش جدیدی را به وظایف شهرداری اضافه میکند که نگهداری و تعمیر این ابزار(به خصوص در مواقع بارش برف) است.

 

ضوابط(بایدها و نبایدهای نصب)

  قبل از هر چیز ذکر این نکته ضروری است که اصولا نصب سرعت گیر و سرعت کاه به عنوان بخشی از طرح های موسوم به "آرام سازی ترافیک"(Traffic Calming) استفاده می شود که در کشور های توسعه یافته از این روش فقط در معابر محلی  و یا در مقابل مدارس و مراکز آموزشی یا مراکز خاص مشابه استفاده می شود.   

   در ادامه به قوانین و مواردی که باید در هنگام نصب سرعتکاه در نظر گرفته شوند پرداخته میشود. بسیاری از این موارد در شهرهای پیشرفته دنیا به شرایط قانونی تبدیل شده که نصب سرعتکاه مستلزم احراز این شرایط است:

-         فقط خیابانها و مناطق مسکونی محلی مناسب برای نصب این ابزار هستند.

-         سرعتکاه تنها زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که ناکارآمدی و عملی نبودن ابزار دیگر کنترل سرعت(مثل تابلوها و علائم) مسجل شده باشد.

-         نصب این ابزار تنها در خیابانهای مسکونی که روزانه کمتر از 2500  و بیشتر از 1000 وسیله نقلیه از آنها عبور میکنند مجاز است.

-         نصب سرعتکاه در خیابانهایی که دارای یک Lane در هر جهت حرکت هستند و تابلوی محدودیت سرعت 25mph(40km) دارند ممکن است. البته نوع تخت سرعتکاه که دارای طول بیشتر است میتواند در خیابانهایی با حداکثر سرعت مجاز 32mph.(50km) نیز نصب شود.

-         سرعت گیر و سرعت کاه نباید در معابر دارای  شیب  بیش از 8% در صد نصب شود.

-         سرعتکاه در خیابانی که به عنوان مسیر عبور کامیون/ کامیونت  یا مسیر حمل ونقل عمومی شناخته میشود نصب نمیگردد.

-         نصب سرعتکاه در خیابانهایی که مسیر اولیه و اصلی رفت وآمد وسایل نقلیه اورژانسی هستند و بنابر تشخیص متخصصین باعث تاخیر غیر قابل قبول در سرویس دهی این وسایل میشوند ممنوع است.

-         نصب سرعتکاه در خیابانهایی که محل استقرار نیروهای پلیس, امداد, آتش نشانی و موارد اورژانسی دیگر هستند ممنوع است.

-         بدلیل تامین امنیت, این ابزار در خیابانهایی که طبق تایید متخصصین از طول و عرض مناسب و دید کافی از فاصله دور برخوردار نباشد و همچنین دارای پیچ و خم زیاد و شیب نامناسب باشند نصب نمیشود.

-         سرعتکاه ها برای نصب نیاز به موافقت کتبی 100% صاحبین املاک(1 رای به ازای هر مالک) و 67% ساکنین(1رای به ازای هر واحد مسکونی) خیابان محل نصب دارند.

-         علائم هشدار دهنده که به راننده وجود سرعتکاه و همچنین سرعت عبور از آنها را اعلام کند باید در فاصله مناسب قبل از شروع یک سری سرعتکاه نصب شوند.

-         سرعتکاه نباید در خیابانهای بن بست با طول کمتر از 800فوت(25متر) نصب شود.

-         طول خیابان محل نصب باید حداقل 1.4مایل(2.25 کیلومتر) باشد.

 

   در مواقعی که استفاده از سرعتکاه لازم است اما مشکلاتی نظیر اصلی بودن خیابان یا عبور و مرور مرتب وسایل نقلیه اورژانسی وجود داشته باشد, از ایزاری به نام Speed Cushion و در برخی مواقع از Speed Table استفاده میشود.

 

استانداردهای ساخت(بایدها و نبایدهای ساخت)

   برای ساخت سرعتکاه استانداردهایی تعیین و ندوین شده تا کارایی این ابزار را به حداکثر و مشکلات حاصل از آن را به به حداقل برساند. در ادامه به بخشی از این استانداردها اشاره میشود:

-         طبق استاندارد حداکثر ارتفاع هر سرعتکاه 3تا 4اینج(7تا 10سانتیمتر) و حاکثر طول آن12تا 14 فوت(3.5تا 4.2 متر) میباشد.

-         سرعتکاه باید به صورت یک سری چند تایی با فاصله معین در طول یک مسیر نصب شود. فاصله بین هر سرعتگاه بسته به طول خیابان محل نصب میتواند بین 200 تا 600 فوت(6تا 18 متر) باشد.

-         در ساخت آنها باید از آسفالت, سیمان یا مواد پلاستیکی استفاده شود. استفاده از پلاستیک به دلایل زیر متداول تر است:

1.       قبل از نهایی شدن محل نصب, نوع پلاستیکی را میتوان براحتی جا بجا کرد تا بهترین محل برای نصب پیدا شود.

2.       بر خلاف آسفالت و سیمان کمتر به تعویض و تعمیر نیاز پیدا میکند, در نتیجه کم هزینه تر است.

3.       در فصل بارش برف که سرعتکاه ها یکی از مشکلات برای عبور برفروب هستند, پروسه نصب آسان نوع پلاستیکی این امکان را فراهم می آورد که برداشته شوند و بعدا دوباره سر جای خود قرار بگیرند.

 

-         بر روی هر سرعتکاه باید خطوط مخروطی شکل و با رنگی مشخس کشیده شود تا رویت آنها را از فاصله دور و در شب تسهیل بخشد.

-         دو لینک زیر اندازه های استاندارد و شکل مناسب سرعتکاه و تابلویی که باید قبل از آن نصب شود را توسط شکل نشان میدهد:

www.hermosabch.org\departments\publicworks\plans.pdf

www.hermosabch.org\departments\publicworks\signs.pdf

 

نتیجه گیری

   با مطالعه موارد بالا براحتی میتوان نتیجه گرفت که در کشور ما نصب سرعتگیرها و سرعتکاه ها طبق استانداردهای جهانی صورت نمیگیرد. نصب این ابزار نه تنها در بسیاری اماکن و معابر ضرورتی ندارد بلکه گاها باعث ایجاد مشکل یرای شهروندان, ساکنین, شهرداری و همچنین سایر ارگانهای خدمت رسان میگردد. این در حالی است که حتی در شهرهای پیشرفته دنیا که این استاندردها رعایت میشوند, باز هم مخالفین زیادی در مقابل سرعتکیر و سرعتکاه وجود دارند.

   نتیجه دیگر اینکه, غیر از محل و شرایط نصب, در کشور ما خود سرعتگیرها و سرعتکاه ها هم از لحاظ مواد تشکیل دهنده, ابعاد و... نیز به صورت استاندارد ساخته نمیشوند که این مساله در بسیاری موارد خود به تنهایی این ابزار را به ابزاری نا مفید تبدیل میکند.

   بنظر میرسد مطالعات و بررسی های کارشناسی میتواند راه جدیدی را برای حل معظل سرعتگیر و سرعتکاه در کشورمان باز کند. 

 

لینکهای مفید:

  در لینک زیر مطالب جامع و در عین حال مختصری در مورد سرعتکاه آورده شده:

http://phoenix.gov/STREETS/speedhmp.html

 

  لینک زیر بخش مربوط به سرعتکاه وب سایت انجمن مهندسین ترافیک(ITE)را نشان میدهد که به معرفی مختصراین ابزار و مسائل مربوط به آن میپردازد:

http://www.ite.org/traffic/hump.htm

 

  مقاله ای تحت عنوان" A Study on Speed Humps"  که به اختصار به بررسی و تعریف سرعتکاه, تکنولوژی ساخت, اهداف ساخت و بازخورد این ابزار در ایالت Iowa میپردازد:

http://www.ctre.iastate.edu/Research/roadhump

 

انستیتوی مطالعات حمل و نقل دانشگاه برکلی کالیفرنیا سری مقالاتی در مورد بررسی موارد مثبت و منفی مربوط به Hump و Bump در کتابخانه اینترنتی خود دارد که منبع برخی از این مقالات را میتوانید در لینک زیر مشاهده کنید:

http://www.techtransfer.berkeley.edu/newsletter/07-1/resources.php

 

فایل pdf زیر مقاله ای در مورد کاهش و کنترل سرعت, تحت عنوان "Calming Our Streets" است که توسط بخش مهندسی ترافیک کلورادو منتشر شده است:

www.springsgov.com/units/traffic/TCHandbook.pdf (English)

 

 

 منابع و مآخذ

http://www.cityofkingston.ca/residents/transportation/streets/trafficcalming/speedhumps.asp

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_hump

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_bump

 

http://www.hermosabch.org/departments/publicworks/speedhump.html

 

http://www.englewoodgov.org/Index.aspx?page=214

 

http://www.sanjuancapistrano.org/Index.aspx?page=747

 

                                  سرعت گيرهاي جديد

           (كه براي استفاده دركشورمان اصلا توصيه نمي شود!)

+ نوشته شده در  یکشنبه 24 آذر1387ساعت 12:14  توسط بابک کاوه ئیان  | 

اسکرید (Rumble Strip)

اسکرید (Rumble Strip)

خط کشیهای برجسته ای که در دو سمت برخی جاده ها و اتوبانها مشاهده میشوند “Rumble Strip” نام دارند که در کشور ما با نام اسکرید شناخته میشوند. قابل ذکر است که به این خطوط, خطوط لرزاننده نیز میگویند. اسکریدها در دسته علائم برجسته کف خیابان(Raised Pavement Markers) قرار میگیرد که رد شدن از روی این خط کشیها باعث ایجاد صدا و لرزش در اتومبیل و نیز آگاهی در راننده میشود و بدینوسیله از بسیاری از حوادث ناشی از انحراف به چپ یا راست اتومبیل جلوگیری میکند. صدا و لرزش ایجاد شده هشدار خوبی برای رانندگانی است که بدون توجه, در حال خارج شدن از مسیر اصلی حرکت در اتوبان یا جاده هستند. این خط کشیها در مسیرهای مستقیم و یکنواخت که باعث ایجاد خواب آلودگی و خستگی جسمی و ذهنی در رانندگان میشود بهترین کارایی را دارد.

نکته جالب توجه این است که خطوط سفید و زردی که به دلایل مختلف(شرح داده شده در بخش اول علائم برجسته کف خیابان) بر روی جاده کشیده میشوند, در مسیرهای مستقیم و طولانی حالتی شبیه به هیپنوتیزم در راننده ایجاد میکند که به این حالت, یکنواختی ذهنی (Mental Monotony) میگویند. و در چنین شرایطی خط کشیهای برجسه در کناره های مسیر بسیار موثر خواهند بود.
   مطابق آمار در ایالات متحده, حوادث ناشی از انحرافات جاده ای یک سوم کل تصادفات منجر به مرگ را تشکیل میدهند که بیش از دو سوم این حوادث در مناطق خارج از شهر رخ میدهد. دلیل اصلی انحراف از مسیر, خواب آلودگی و نا هشیاری رانندگان گزارش شده است اما این تنها دلیل این قبیل حوادث نیست, ما به سریع راندن نیز عادت داریم و معتقدیم که حوادث برای همه به استثنای ما رخ میدهد. همچنین الکل و مواد مخدر میتواند ایجاد کوفتگی و خواب آلودگی کنند و حوادث جبران ناپذیری به بار آورد. در سال 1995 در آمریکا تصادفات ناشی از انحراف از مسیر بر اثر خواب آلودگی, 1500 مورد مرگ و میر و بیش از 71000 مورد جراحت را در بر داشته است.
 این خطوط را به صورت الگوهای برجسته یا فرو رفته در کناره های جاده(و در برخی کشورها بین Lane ها) ایجاد میکنند. آنها درجهت مخالف جهت جاده قرار میگیرند به شکلی که عبور تایر اتومبیل از روی آنها علاوه بر لرزش اتومبیل, صدای ریز و منحصر بفردی را ایجاد میکند. از این خطوط همچنین برای مطلع کردن رانندگان اتومبیل و موتورسیکلت از تغییراتی در جاده که نیاز به عکس العمل راننده دارند(مثلا در نزدیکی محل اخذ عوارض یا نزدیک خروجی یک اتوبان) استفاده میشود. استفاده از آنها به عنوان تعیین کننده محدوده هر Lane که در برخی کشورهای پیشرفته رواج دارد, از برخورد اتومبیلها در یک مسیر جلوگیری میکند. این خطوط بیشتر در شاهراه ها, اتوبانهای بین شهری و بزرگراه ها ایجاد میشوند.
   همانطور که گفته شد حوادث ناشی از انحراف از مسیر در آمریکا بیش از 30% از تصادفات منجر به فوت را تشکیل میدهند. طبق ارزیابیهای صورت گرفته مابین 40 تا 60 درصد این تصادف ها بدلیل خواب آلودگی, خستگی و بی توجهی رانندگان رخ میدهند. بسیاری تحقیقات در آمریکای شمالی بیانگر این مطلب هستند که خط کشیهای برجسته در حدود 15 تا 70 درصد تصادف بر اثر انحراف از مسیر را کاهش میدهند. این امر در کاهش میزان تلفات و جراحات ناشی از این تصادفات نیز نقش بسزایی دارد. تصادفات ناشی از انحراف از جاده هزینه های سنگینی به همراه دارند. رقم این هزینه ها در آمریکا سالانه 80 میلیارد دلار تخمین زده میشود. غیر از خسارات مالی, هزینه درمان مجروحان, از بین رفتن داراییهایشان و از همه مهمتر از بین رفتن زندگی انسانها و مشکلاتی که در پی این مساله برای بازماندگان آنها بوجود می آید, از عوارض دیگر تصادفات است.
   بخش حمل و نقل بسیاری از ایالات آمریکا نسبت میزان هزینه های اسکرید در برابر میزان مفید بودن این خطوط را مورد تحلیل و بررسی قرار داده اند. در این بررسی ها هزینه شامل ساخت و نگهداری میشود, در برابر میزان صرفه جویی در موارد مالی و جانی که به عنوان فواید این خط کشیها شناخته میشود. در زیر نمونه کوچکی از این بررسی ها به طور خلاصه آورده میشود:

·         این بررسی در نیویورک نسبت هزینه به منفعت این خط کشیها را از (1 به 66) تا (1 به 188) نشان میدهد.

·         دپارتمان حمل و نقل نوادا این بررسی را بر روی اسکریدها و سایر پروژه های از این قبیل صورت داد. نسبت هزینه به سود در مورد اسکریدها از(ا به 30) تا (1 به 60) بیان شده که آمار بهتری نسبت به سایر موارد مثل گاردریل ها به شمار می آید.

·         در بررسی ای که بخش حمل و نقل ایالت ماین بر روی بخش حمل و نقل 50 ایالت در آمریکا انجام داد, به این نتیجه رسید که نسبت هزینه به سود نصب اسکرید در تمامی بزرگراه های بین ایالتی آمریکا 1 به 50 است.

   این آمار نشان میدهد که این خط کشیهای برجسته هم از لحاظ هزینه, مناسب و هم از لحاظ کارایی در سطح بالایی قرار دارند. در مجموع 3 نوع خط کشی اسکرید در شانه جاده ها و اتوبانها وجود دارد. تفاوت آنها در نحوه نصب, اندازه و شکل و همچنین در مقدار صدا و لرزشی که ایجاد میکنند است:

دندانه ای(Milled):

اسكريد 

این نوع از شکل فرورفته است و بدلیل سهولت در اجرا بر روی جاده های آسفالتی و سیمانی, و همچنین ایجاد صدا و لرزش شدیدتر نسبت به انواع دیگر, پر استفاده ترین نوع اسکرید در ایالات آمریکاست. هر اسکرید دندانه ای در یک سمت 180 میلیمتر و در سمت دیگر 400 میلیمتر پهنا دارد و در فاصله 300 تا 400 میلیمتری از شانه آخرین Lane حرکت نصب میشود. تایر اتومبیلها در هنگام عبور از روی این اسکریدها بطور متناوب در حدود 13 میلیمتر به داخل آسفالت میرود و بیرون می آید که باعث تولید صدا از تایر و ایجاد لرزش در اتومبیل میگردد. آزمایشات نشان میدهند که این نوع اسکرید در آگاه کردن رانندگان کامیونهای بزرگ که در حال انحراف از مسیر هستند بسیار مناسب است. طبق مطالعات صورت گرفته تاثیر اسکرید دندانه ای در حدود 12.6 برابر در ایجاد لرزش و 3.4 برابر در ایجاد صدا, بیشتر از نوع گرد(غلتکی) است. این اسکریدها توسط یک ماشین مجهز به یک قطعه گرد بُر که شیارهایی صاف, یک شکل و با عمق 13 میلیمتر بر روی سطح کناری جاده ایجاد میکند, بوجود می آیند. در ساخت این نوع خطوط باید توجه داشت که کیفیت آسفالت خیابان باید بسیار بالا باشد, در غیر اینصورت به مرور زمان و با عبور  لاستیک خودروها از روی آنها, لبه شیارها به سرعت کند شده و به حفره های کوچک ونامنظم تبدیل میشوند.


غلتکی یا گرد(
Rolled):

این اسکریدها که32میلیمترعمق و 40میلیمترپهنا دارند, به صورت شیاری V شکل, توسط غلتکی که لوله های آهنی به آن جوش داده شده است, با ایجاد فشار بر روی آسفالت گرم کف جاده ایجاد میشوند. همانطور که قابل حدس است, این نوع اسکرید فقط در هنگامی که جاده در حال آسفالت شدن است میتوان نصب کرد. تایر اتومبیلها در هنگام عبور از هر یک از این اسکریدها, تقریبا 0.75میلیمتر به داخل سطح زمین میرود و بیرون می آید. نوع دیگری از این اسکریدها نوع قالبی آنهاست که از شکل و ابعاد شبیه به نوع غلتکی است با این تفاوت که توسط قالبهایی از پیش ساخته شده در شانه جاده های بتونی نوساز(که هنوز بتون آن کاملا خشک نشده) ایجاد میشوند.


برجسته(
Raised):

 اسکریدهای برجسته در کشورمان نیز به صورت گسترده مورد استفاده هستند. آنها نوارهای مستطیلی یا گردی هستندکه به آسفالت(و بتون) نو یا کهنه چسبانده میشوند و معمولا مابین 50 تا 305میلیمتر پهنا دارند. برخی متخصصین ساخت جاده استفاده از گل میخهای دکمه ای را به این نوع اسکرید ترجیح میدهند. از آنجایی که ارتفاع اسکریدهای برجسته به 6 تا 13میلیمتر میرسد, استفاده از آنها در مناطقی که نیاز به برف روبی زیاد دارند توصیه نمیشود.

 معمولا از تمامی این انواع(بسته به نیازی که در محل نصب وجود دارد) استفاده میشود. نوع فرو رفته آنها را هم میتوان به صورت فاصله دار و هم به صورت پشت سرهم نصب کرد. شکل, اندازه و عمق نوع فرو رفته نیز بسته به تشخیص متخصصین در انواع مختلفی ایجاد میگردد.

+ نوشته شده در  شنبه 23 آذر1387ساعت 8:0  توسط بابک کاوه ئیان  | 

کلاه ایمنی

کلاه ایمنی یکی از ابزارهایی است که از شدت جراحات وارده به موتورسیکلت ران در ناحیه سر در حین تصادف می کاهد.

این کلاه فلزی است که پس از برخورد با اجسام سخت مانند زمین یا اتومبیل،ضربه را گرفته و شدت آن را به حداقل می رساند.

کلاه ایمنی از ضربه مغزی که عامل اصلی فوت در تصادفات موتورسیکلت است جلوگیری کرده یا اثر آن را تا حد زیادی کاهش می دهد.

فواید استفاده از کلاه ایمنی:

مطالعات و تحقیقات در آمریکا نشان می دهد:

 • استفاده از کلاه ایمنی در جلوگیری از جراحات کشنده ۲۹ درصد و در جلوگیری از صدمات مغزی جدی ۶۷ درصد مؤثر است.
 • میزان تلفات رانندگان مجهز به کلاه ایمنی می تواند تا ۷۳ درصد کمتر از رانندگان فاقد کلاه ایمنی باشد.
 • جراحات شدید،جدی و بحرانی رانندگان مجهز به کلاه ایمنی می تواند تا ۸۵ درصد کمتر از رانندگان فاقد کلاه ایمنی باشد.
 • موتورسیکلت رانان فاقد کلاه حدودا ۳ برابر بیشتر از موتور سیکلت رانان مجهز به کلاه دچار صدمات مغزی می شوند.

ساختمان کلاه ایمنی:

یک کلاه ایمنی استاندارد دارای ۴ قسمت اساسی است که در مجموع و بصورت مکمل یکدیگر برای ایجاد راحتی و حفاظت از سر عمل می کنند. این چهار قسمت عبارتند از:

۱- پوسته بیرونی، ۲- آستر یا ضربه گیر، ۳- لایه و پوشش راحتی، ۴- سیستم نگهدارنده

انواع کلاه ایمنی:

به طور کلی سه نوع کلاه ایمنی وجود دارد. این سه نوع کلاه با توجه به میزان پوشش و حفاظت کلاه از سر طبقه بندی می شوند و عبارتند از کلاه ایمنی دارای پوشش کامل صورت، کلاه ایمنی سه ربع یا جلو باز و کلاه ایمنی یک دوم یا نیم کلاه.

کلاه های ایمنی دارای پوشش کامل صورت بهترین نوع کلاه از نظر یکپارچگی سازه هستند.بیشترین ضریب حفاظتی را دارند،چون تمام سر و صورت را می پوشانند و از آن در مقابل ضربه محافظت می کنند.

کلاه های ایمنی نوع سه ربع یا جلوباز نیز می تواند به خوبی از سر محافظت کند. این نوع کلاه از گوش ها و تمام جمجمه حفاظت می کند اما از صورت و چانه حفاظت نمی کند.

کلاه های ایمنی یک دوم یا نیم کلاه به علت باز بودن قسمت زیادی از جلو آن و ورود هوا به داخل کمتر از سایر کلاه ها گرما تولید می کنند، اما باید توجه داشت که این نوع کلاه از نظر حفاظت نیز پایین ترین میزان در بین کلاه های ایمنی را دارا است و صرفا حفاظت محدود و مختصری از سر ایجاد می کند. 

 

نکته۱:

کلاه هایی که دارای طراحی زیبا یی هستند در جلب توجه و استقبال عمومی نقش بسزایی دارد.که متاسفانه در کشور ما بدلیل عدم تنوع و قیمتهای بالا شاهد استقبال کمتری از طرف عموم هستیم.

نکته۲:

در ایران بدلیل تنوع اقلیم های آب و هوایی باید برای هر منطقه کلاه با طراحی خاص آن منطقه تولید و یا وارد شود.بطوریکه بر اساس آمار مناطق جنوبی ایران  بدلیل گرما و رطوبت بالای منطقه و فقدان کلاه های مناسب و در نتیجه عدم استقبال موتورسواران، دارای بیشترین تصادفات منجر به فوت می باشند.

نکته ۳:

اندازه کلاه ایمنی باید متناسب با اندازه سر افراد باشد این مساله در کاهش صدمات بسیار مؤثر می باشد.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 21 آذر1387ساعت 10:31  توسط بابک کاوه ئیان  | 

استان بوشهر

موقعيت جغرافيايي استان بوشهر:


استان بوشهر با مساحتي در حدود 23167 كيلومتر مربع بين 27 درجه و 14 دقيقه تا 30 درجه و 16 دقيقه عرض شمالي و ٥٠ درجه و٦ دقيقه تا٥٢ درجه و ٥٨ دقيقه طول شرقي از نصف النهارگرينويچ در جنوب ايران واقع گرديده است.اين استان از شمال به استان خوزستان و قسمتي از استان كهگيلويه و بويراحمد ، از جنوب و مغرب به خليج فارس و قسمتي ازاستان هرمزگان و از شرق به استان فارس محدود مي گردد.
استان بوشهر داراي 9 شهرستان به نامهاي :بوشهر(مركز استان)،تنگستان،دشتستان،دشتي،دير،گناوه،ديلم،كنگان و جم مي باشد.


ويژگي هاي طبيعي استان بوشهر:


قلمرو خشكي استان بوشهر از دو بخش جلگه اي و كوهستاني تشكيل گرديده،قسمت جلگه اي استان كه ادامه جلگه خوزستان مي باشد در امتداد خليج فارس قرار گرفته و از شمال و شمال غربي (ناحيه ديلم) به سوي جنوب و جنوب شرقي امتداد يافته است.اين مناطق پست در اطراف بوشهر و شمال تنگه هرمزوسعت بيشتري پيدا مي كند و در امتداد جنوب شرقي استان جلگه بسيار باريك و كم وسعت مي شود.قسمت كوهستاني استان از دو رشته كوه عمده تشكيل شده كه به موازات هم سرتاسر استان را طي نموده و ناحيه پست كرانه هاي خليج فارس را از قسمت هاي داخلي ايران جدا مي سازد رشته كوه اصلي از ناحيه ماهور ميلاني در استان شروع شده ، از شمال شرقي برازجان و شمال غربي اهرم و خورموج  گذشته و در امتداد خود به سمت جنوب شرقي به ارتفاعات ليتو در فارس منتهي مي گردد.اين ارتفاعات كه ادامه رشته كوه زاگرس مي باشد(گچ ترش ) نام دارند.ارتفاعات خورموج،كوههاي گيبسكان و بزپر(پشت پر)در شرق برازجان ،كوه سياه در دشت پلنگ و ارتفاعات بوشكان و پازنان از جمله قلل معروف اين رشته كوه مي باشند.

سواحل زیبای شهر بوشهر:


آب و هواي استان بوشهر:


عوامل متعددي از جمله كمي ارتفاع،قرار گرفتن در محدوده عرض هاي جغرافيايي پايين،مجاورت با دريا،وزش بادهاي گرم جنوب غربي و بادهاي گرم و مرطوب دريايي و عبور پاييزي زمستاني سيلكون هاي سوداني و مديترانه اي از عوامل عمده تعيين كننده وضعيت اقليمي منطقه مي باشد.
اين منطقه بدليل نزديكي به خط استوا و كمي ارتفاع بطور كلي داراي آب و هواي گرم(از نوع بيابان كناري) است كه در داخل استان گرم و خشك و در سواحل گرم و نمناك است.حداكثر مطلق دماي استان٥/٥٢ درجه سانتيگراد و حداقل مطلق درجه حرارت به 1- درجه سانتيگراد ميرسد.ميانگين دماي سالانه بوشهر 7/25 درجه سانتيگراد است.
بطور كلي استان بوشهر 6 ماه از سال گرم ،دوماه تقريبا معتدل تا سرد و حدود چهار ماه از سال معتدل تا گرم مي باشد.


استان بوشهر درنگاه تاريخ:


منطقه اقتصادی عسلویه:

 

گمرک بوشهر:

وضعيت راه هاي استان:

در حال حاضر استان بوشهر سومين استان در كاهش ميزان تصادفات جاده اي محسوب مي گردد.

 از جمله اقدامات ايمن سازي راههاي استان بوشهر در سال هاي اخير احداث 6 دستگاه تقاطع غير همسطح و به همراه آن رفع نقاط پرحادثه در محل تقاطع هاي مذكور بوده است. و  در بخش راه و ايمن سازي محورها در سال گذشته با احداث راههاي استاندارد، ايمن و روان موجب كاهش 27 درصدي تصادفات در طول راههاي استان شد  و توانست رتبه سوم در كا هش بار تصادفات در كشور را كسب نموده  و طي آماري از سوي اداره ايمني و ترافيك سازمان راهداري و حمل و نقل كشور در سال 86  استان بوشهر رتبه دوم انجام عمليات روشنايي در جاده هاي كشور را به خود اختصاص داد.

طول راه هاي استان در سالهاي 1384 الي 1386

عنوان

1384

1385

1386

طول راههاي همسنگ

5700

7653

7800

طول بزرگراه ها

259

404

463

طول راههاي اصلي

285

332

376

طول راههاي فرعي

1100

1203

1124

طول راههاي روستايي

1446

1484

1587

راه های در دست احداث: 

هم اكنون سه بزرگراه پيش بيني شده در دستور كار اداره كل راه و ترابري استان بوشهر قرار دارد كه اين بزرگراهها شامل بزرگراه بوشهر – عسلويه – هرمزگان (بزرگراه سيراف) به طول 240 كيلومتر

دومين بزرگراه مهم استان بزرگراه برازجان- گناوه – ديلم راه ارتباطي استان بوشهر به خوزستان به طول 150 كيلومتر مي باشد كه  در حال حاضر در دست اقدام بوده و در يك برنامه 3 ساله به اتمام خواهد رسيد.

و سومين بزرگراه مهم استان بزرگراه بوشهر – شيراز كه  135 كيلومتر از طول اين بزرگراه جزء برنامه هاي دوم سفر محترم رياست جمهوري به استان بوشهر بوده است كه هم اكنون 110 كيلومتر آن مورد بهره برداري قرار گرفته است و تنها 25 كيلومتر آن در دستور كار اين اداره كل قرار دارد.

احداث راه آهن بوشهر– عسلويه – فارس،  كه عمليات اجرايي  راه آهن بوشهر – شيراز به طول 442 كيلومتر و محور اهرم – عسلويه به طول 205 كيلومتر(جمعاً به طول 647 كيلومتر) در نيمه دوم سال 1386 با حضور معاون رياست جمهوري و مسئولين استان بوشهر  آغاز شد. و تاكنون به ميزان 20 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است .

+ نوشته شده در  چهارشنبه 20 آذر1387ساعت 12:5  توسط بابک کاوه ئیان  | 

نکات ایمنی در مورد عابر پیاده

trafficbushehr.blogfa.com

 

· تاحد امكان از پیاده روها برای آمد و شد استفاده كنید و از قدم زدن در حاشیه خیابان در حالتی كه پشت شما به طرف اتومبیل هاست ، خودداری كنید. اگر می خواهید به خیابان وارد شوید، مواظب اتومبیل ها باشید.

· در خیابان هایی كه پیاده رو وجودندارد، تا حد امكان از سمت چپ خیابان حركت كنید و در جهتی حركت كنید كه بتوانید ماشین هایی را كه از روبرو می آیند، ببینید. مواظب پیچ های تند گردش به راست باشید و بهتر است در زمان عبور از خیابان ، تا حد امكان قبل از رسیدن به پیچ، از عرض خیابان عبور كنید تاماشین هایی كه از روبرو می آیند، امكان بیشتری برای دیدن شما داشته باشند. بعد از پیچ، برای دیدن ماشین هایی كه در حال آمدن هستند، به عقب نگاه كنید.

· لباسی بپوشید و یا وسیله ای حمل كنید كه رانندگان هنگام عبور از خیابان شما را راحت تر ببینند. درجاهایی كه دید كم است، پوشاك و وسایل با رنگ روشن به رانندگان برای دیدن شما كمك می كند. در هنگام شب از وسایل انعكاس دهنده نور استفاده كنید. (مثل بازوبند، كمربند یا حمایل شب تاب) دستكش، كیف و یا كفش سفید رنگ، در تاریكی شب و محدود بودن میدان دید از لباسهای روشن و حتی الامكان قابل دید استفاده شود. در این صورت، بامنعكس شدن نور بالای خودرو، امكان دیده شدن برای راننده تا سه برابر افزایش می یابد.

· به كودكان و خردسالان اجازه ندهید كه به تنهایی از منزل خارج شوند و در خیابان یا پیاده روها قدم بزنند.

· عابران پیاده ای كه به صورت گروهی مشغول راهپیمایی در خیابان هستند، لازم است تا آنجا كه ممكن است در منتهی الیه سمت چپ خیابان تردد كنند و باید نفراتی به عنوان مراقب در جلو و عقب گروه با لباسی با رنگهایی كه بهتر دیده می شوند و لباس های انعكاس دهنده نور در هنگام شب قرار گیرند. در تاریكی شب ، مراقبانی كه در جلو حركت می كنند باید چراغی با نور سفید و مراقبینی كه در عقب قرار گرفته اند باید چراغی با نور قرمز كه از پشت سر قابل رؤیت باشد ، حمل كنند. نفرات كناری گروه باید ملبس به لباس های روشن بوده و یا از چراغ استفاده كنند.

· عابران پیاده به هیچ عنوان نباید در حاشیه بزرگراهها و یا خیابان هایی كه وسایل نقلیه با سرعت زیاد در آنها تردد دارند، پیاده روی كنند.

· عابران پیاده برای گذر از عرض خیابان، مراحل زیر را باید به كودكان خود آموزش داده و هرگز نباید اجازه بدهند تا زمانی كه آنها را به درستی درك نكرده اند و نمی توانند به خوبی از آن استفاده كنند، به تنهایی بیرون بروند. سن كودكان برای فهمیدن این ضوابط متفاوت است، لیكن كودكان كمتر از ۱۰ سال، قادر به تشخیص سرعت و فاصله حركت خودروها نیستند. از آنجا كه معمولاً كودكان با تمرین و مثال زدن یاد می گیرند، لذا والدین و مربیان باید این ضوابط را در مواقعی كه با كودكان بیرون می روند، به طور كامل رعایت كنند. به علاوه این والدین هستند كه باید تشخیص دهند كودكان در چه سنی قادر به استفاده از این ضوابط و حفظ ایمنی خود هستند.برای عبور از عرض خیابان باید از پل های هوایی عابر پیاده، زیرگذرها، گذرگاههای خط كشی شده عابر پیاده، گذرگاههای عرضی مجهز به چراغ های راهنمایی و یا محل هایی كه از سوی مأموران راهنمایی و رانندگی ، گذربان مدارس و نظایر آن توصیه شده است، استفاده شود. در حاشیه خیابان و در كنار جدول بایستید. درست در كنار جدول ، درجایی كه بتوانید به راحتی تردد در خیابان را زیر نظر داشته باشید ، بایستید و به اندازه كافی از آمد و شد در خیابان فاصله داشته باشید.

· اگر آمد و شد در خیابان جریان دارد، صبر كنید تا خودروها عبور كنند، محیط اطراف را زیرنظر بگیرید، اگر خودرویی درحال آمدن است اجازه بدهید عبور كند و دوباره به اطراف نگاه كنید و گوش فرا دهید تا اطمینان حاصل كنید كه خودروی دیگری در حال نزدیك شدن نباشد. گاهی اتفاق می افتد كه خودروی بزرگی مانع دیده شدن عابران توسط راننده خودروی مجاور می شود، لذا هرگز بدون اطمینان از نبود خودرو از عرض خیابان عبور نكنید.وقتی خودرویی در حال نزدیك شدن نیست، به طور مستقیم از عرض خیابان عبور كنید.هرگز به طور مورب از عرض خیابانها عبور نكنید چون این كار باعث كاهش دید شما و خطای دید رانندگان می شود.

· با رعایت كامل مراحل پیش گفته از عرض خیابان تا رسیدن به میانه، رفوژ و یا سكوی میانی استفاده كرده و سپس صبر كنید و دوباره با رعایت آن مراحل، از عرض نیمه دوم خیابان عبور كنید.

· وقتی می خواهید از عرض خیابان در محل یك تقاطع عبور كنید، علاوه بر رعایت كامل موارد پیش گفته باید مراقب خودروهایی كه در تقاطع به صورت گردش به راست یا به چپ به سوی شما می آیند، باشید. به ویژه خودروهایی كه از پشت به سمت شما نزدیك می شوند.

· اگر در نزدیكی شما خط كشی عابر پیاده قرار دارد، باید برای عبور از عرض خیابان، از آنجا استفاده كنید. در هنگام عبور از مسیر خط كشی شده ، همواره به صورت مستقیم و درسمت راست داخل مسیر خط كشی شده تردد كنید.

· وقتی اتومبیل ها توقف كردند، در جهت مستقیم از خط كشی عبور كنید، اما در عین حال به دو طرف خود نگاه كنید و به صدای اتومبیل ها گوش دهید، زیرا ممكن است راننده ای شما را ندیده باشد و اقدام به سبقت گرفتن از اتومبیل های متوقف شده در پشت خط عابر پیاده كند.

· اگر در محل گذرگاه عرضی عابر پیاده ، در وسط خیابان، میانه، رفوژ و یا سكو وجود دارد، در آن قسمت توقف كنید و با مراعات اصول ذكر شده و مشاهده به سمت دیگر و اطمینان از نبود خطر از نیمه دوم خیابان عبور كنید.

· اگر در نزدیكی شما خط كشی عرضی عابر پیاده با چراغ راهنما وجود دارد، برای عبور از خیابان از آن استفاده كنید. اما در لبه خط كشی و به صورت زیگزاك حركت نكنید زیرا این كار خطرناك است.

· در گذرگاههای عرضی چراغ دار با جزیره میانی باید عبور از خیابان به صورت دو مرحله ای یا متناوب و به عنوان دو معبر مجزا در نظر گرفته شود. وقتی به میانه ، رفوژ و یا سكوی وسط خیابان می رسید، باید صبر كنید تا چراغ سبز شود وچراغ سبز راهنمای عابران كه شكل یك آدمك سبز ثابت را نشان می دهد، ظاهر شود.

· برخی از چراغ های راهنمایی دارای چراغ هایی ویژه عابرین پیاده هستند. در این نوع چراغ ها، فانوس سبز و آدمك آن چشمك نمی زند ولی زمان كافی بعد از خاموش شدن، برای عبور عابرانی كه در وسط خیابان هستند، در نظر گرفته شده است. اگر چراغ ویژه عابران پیاده وجود نداشته باشد، هرگز قبل از قرمز شدن چراغ راهنمایی برای خودروها و توقف كامل آنها، حركت نكنید و حتی در چنین مواقعی، مواظب حركت گردشی خودروها در تقاطع باشید.

· در گذرگاههای عرضی عابران كه از سوی مأمور راهنمایی و رانندگی یا پلیس مدرسه، كنترل می شود حتماً باید با اجازه و علامت موافق ایشان از گذرگاه عبور كنید و حتی الامكان سعی كنید از سمت جلوی ایشان تردد كنید.

· نرده های كنار خیابان برای افزایش ایمنی عابران پیاده است. فقط از قسمت هایی عبور كنید كه فاصله ای بین نرده های محافظ برای عبور عرضی شما باز گذاشته شده باشد و هیچ گاه از نرده ها بالا نروید، از روی آنها نپرید و به موازات نرده ها در قسمت سواره روی خیابان حركت نكنید.

· برای عبور از عرض خطوط ویژه اتوبوس، براساس آنچه كه گفته شد عمل كنید. به علاوه دقت كنید كه اتوبوس ها معمولاً در خطوط ویژه با سرعت بیشتری نسبت به دیگر وسایل نقلیه حركت می كنند. همچنین مواظب دوچرخه سواران و یا دیگر وسایلی باشید كه در خطوط ویژه اتوبوس حركت می كنند.

· اگر از میان اتومبیل های پارك شده عبور می كنید، ابتدا در كنار اتومبیل و در حاشیه خیابان توقف كنید و مطمئن شوید كه می توانید تردد خودروها در خیابان را به خوبی ببینید و همچنین، رانندگان نیز به خوبی قادر به دیدن شما باشند و سپس با رعایت مراحل عبور كه قبلاً شرح داده شد، از خیابان عبور كنید.

· اگر در نزدیكی شما محل خط كشی عابر پیاده وجود ندارد، سعی كنید از زیر چراغهای خیابان عبور كنید تا رانندگان بتوانند شما را به خوبی ببینند.

· در صورت مشاهده خودروهای امدادرسانی نظیر آمبولانس، آتش نشانی، پلیس، امداد آب، گاز و برق با چراغ گردان روشن و یا در صورت شنیدن صدای آژیر آنها، به سرعت خیابان را ترك كرده و مسیر را برای عبور آنها باز كنید.
· فقط در زمانی سوار یا پیاده شوید كه اتوبوس توقف كامل كرده و راننده اجازه سوار و پیاده شدن داده شده باشد. هیچ گاه به طور مستقیم از جلو یا پشت اتوبوس اقدام به عبور از عرض خیابان نكنید. صبر كنید كه اتوبوس عبور كند تا شما بتوانید آمد و شد در خیابان را به طور كامل در هر دو جهت ببینید.

trafficbushehr.blogfa.com


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 19 آذر1387ساعت 22:27  توسط بابک کاوه ئیان  | 

امداد در حوادث رانندگی

نکات مهم در حين تصادف :

 

 

 هنگاميکه دچار يک تصادف شديد و آسيب جدي شديد ،لازم است اقداماتي را به منظور جلوگيري از بروز آسيب بيشتر انجام دهيد مراحل اساسي که در هر مرحله بايد اتخاذ شوند عبارتند از:


1- حفظ صحنه تصادف

2- آگاه کردن مراجع ذيصلاح

3- مراقبت نمودن از مجروحين

اولين اقدامي که بايد در يک صحنه تصادف انجام گيرد جلوگيري از وقوع تصادف ديگر در همان محل است. براي محافظت نمودن از منطقه تصادف به موارد زير توجه کامل نمائيد:


- اگر وسيله نقليه شما دچار تصادف شد سعي کنيد آنرا به منتهي اليه سمت راست انتقال دهيد.اين امر به جلوگيري از وقوع تصادف ديگر کمک خواهدنمود و اجازه خواهد داد تا ترافيک روان شود.

- اگر شما در حال توقف کردن براي کمک هستيد در محلي دور از تصادف پارک کنيد .منطقه حوالي نزديک تصادف براي وسايل نقليه امدادي مورد نياز خواهد بود.


- فلاشرهاي خودرو خود را روشن کنيد.

- مثلثهاي باز تابنده هشدار را براي هشدار دادن به سايرين در جاده مستقر کنيد. اطمينان حاصل کنيد که اين علائم توسط رانندگان ديگر براي جلوگيري از تصادف قابل رويت هستند.
- در صورتيکه تلفن همراه در اختيار داريد قبل از پياده شدن از وسيله نقليه با وسايل نقليه امدادي تماس بگيريد و در غير اينصورت تا زمانيکه صحنه بعد از تصادف به طور مناسب محافظت شده باشد منتظر بمانيد. سپس با پليس تماس گرفته و يا شخصي را براي تلفن زدن بفرستيد،سعي کنيد موقعيت دقيق خودرا مشخص کنيد بطوريکه بتوانيد نشاني دقيق خود را بطور دقيق ارائه کنيد.

- اگر يک شخص متخصص امداد در تصادف باشد و به مجروحين کمک کند وظيفه شماست که در کناري بايستيد مگر اينکه از شما خواسته شود تا به او کمک کنيد در غير اينصورت هر کاري را که ميتواند براي کمک کردن به اشخاص مجروح انجام دهيد.بطور مثال در صورت بر خورد با فردي که با شدت مجروح شده سعي کنيد او را حرکت ندهيد مگر اينکه خطر آتش گرفتگي يا خودروهاي در حال تردد اين کار را ايجاب کند.خونريزي شديد فرد مصدوم را بوسيله واردکردن فشار بر زخم متوقف کنيد و در نهايت بدن فرد مجروح را گرم نگه داريد.

نکات مهم هنگام آتش سوزي خودرو

هر نوع بوي دود که از زير در پوش موتور و قسمت موتور يا از قسمت سرنشينان به مشام برسد ميتواند نشانه اي ازآتش سوزي باشد.
- اگر در حين حرکت هستيد و چنين اتفاقي بيافتد سريعا در محل امن و بازي که خالي از مردم باشد کناري بکشيد و توقف کنيد.موتور را خاموش کرده و همه سرنشينان را از اتومبيل خارج کنيد،مخصوصا اطفال و افرادي که محدوديت، حرکت دارند.
- در صورتيکه آتش سوزي نزديک مخزن سوخت ماشين است به اندازه کافي از ماشين فاصله بگيريد و آتش نشاني را خبر کنيدو اگر آتش سوزي از باک ماشين فاصله دارد يا سرنشيني در خودروبه دام افتاده بايد سعي کنيد تا آتش را کنترل کنيد.
هرگز براي ماشيني که دچار آتش سوزي شده است از آب استفاده نکنيد .در صورتيکه که آتش سوزي در اثر سوختن گازوئيل يا روغن باشد آتش در روي آب شناور شده و گسترش خواهد يافت.
- اگر کپسول آتش نشاني شيميايي خشک در ماشين نداريد ميتوانيد با پرتاب کردن،خاک،ماسه،برف يا پتوي بزرگ يا لباس در روي آتش آنرا خاموش کنيد.

نکته:
افراد غير متبحر نبايدسعي در خاموش کردن آتش داشته باشند و بايد منتظر افراد ماهر و حرفه اي بود مگر آنکه شخص در داخل آتش به دام افتاده باشد. بع ياد داشته باشيد آتش سوزي ميتواند جراحات عميقي به انسان وارد کند و آنرا نميتوان عوض کرد در حالي که ماشين را ميتوان تعويض نمود


حوادث‌ رانندگي‌

شدت‌ حوادث‌ رانندگي‌ از سقوط‌ دوچرخه‌ تا تصادف‌ شديد با اتومبيل‌، متفاوت‌ است‌. محل‌ حادثه‌ اغلب‌ به‌ دليل‌ ترافيك‌ در حال‌ حركت‌، پر از خطرهاي‌ جدي‌ است‌. بي‌خطر كردن‌ محل‌ حادثه‌ قبل‌ از حاضر شدن‌ بر سر مصدومان‌، بسيار حياتي‌ است‌. اين‌ اقدام‌ به‌ شما امكان‌ مي‌دهد كه‌ از خود، مصدوم‌ و ساير افراد عبوركننده‌ از جاده‌، حفاظت‌ كنيد. به‌ محض‌ بي‌خطر شدن‌ محل‌، به‌ سرعت‌ وضعيت‌ مصدومان‌ را ارزيابي‌ كرده‌، درمان‌ را اولويت‌بندي‌ كنيد. به‌ مصدوماني‌ كه‌ به‌ كمك‌هاي‌ اورژانس‌ نياز دارند، قبل‌ از ديگران‌ رسيدگي‌ كنيد.


بي‌خطر كردن‌ محل‌

- ابتدا از امنيت‌ خود مطمئن‌ شويد و از انجام‌ كاري‌ كه‌ ممكن‌ است‌ شما را به‌ مخاطره‌ بيندازد، پرهيز كنيد.
- اتومبيل‌ خود را در محلي‌ امن‌ و كاملاً با فاصله‌ نسبت‌ به‌ محل‌ حادثه‌ پارك‌ كنيد و چراغ‌هاي‌ خطر آن‌ را به‌ حالت‌ چشمك‌زن‌ قرار دهيد.
- هرگز در عرض‌ يك‌ جاده‌ عريض‌ ندويد.
- در شب‌، لباسي‌ بپوشيد يا چيزي‌ حمل‌ كنيد كه‌ روشن‌ يا منعكس‌كننده‌ نور باشد و از چراغ‌قوه‌ استفاده‌ كنيد. پس‌ از انجام‌ موارد فوق‌، احتياط‌هاي‌ كلي‌ زير را رعايت‌ كنيد:
- چند ناظر را براي‌ هشدار دادن‌ به‌ ساير رانندگان‌ و كاستن‌ از سرعت‌ آنها روانه‌ كنيد.
- حداقل‌ به‌ فاصله‌ 45 متر از محل‌ حادثه‌ در هر دو طرف‌ آن‌، مثلث‌ يا چراغ‌ هشداردهنده‌ قرار دهيد.
موتور تمام‌ وسايل‌ نقليه‌ آسيب‌ديده‌ را خاموش‌ كرده‌، در صورت‌ امكان‌، مخزن‌ سوخت‌ را در ماشين‌هاي‌ ديزلي‌ و موتور سيكلت‌ها خاموش‌ كنيد.
- وسيله‌ نقليه‌ را بي‌حركت‌ كنيد. اگر وسيله‌ نقليه‌ روي‌ چهارچرخ‌ است‌، ترمز دستي‌ را كشيده‌، اتومبيل‌ را در دنده‌ قرار دهيد و يا چند قطعه‌ سنگ‌ بزرگ‌ را درست‌ در جلوي‌ چرخ‌ها بگذاريد. اگر وسيله‌ نقليه‌ چپ‌ كرده‌ است‌، سعي‌ نكنيد آن‌ را برگردانيد اما از واژگون‌ شدن‌ آن‌ پيشگيري‌ كنيد.
- مراقب‌ خطرهاي‌ فيزيكي‌ باشيد. اطمينان‌ حاصل‌ كنيد كسي‌ سيگار نمي‌كشد. گروه‌ خدمات‌ اورژانس‌ را از وجود خطوط‌ نيروي‌ آسيب‌ديده‌، سوخت‌ پخش‌ شده‌ و هرگونه‌ وسيله‌ نقليه‌اي‌ كه‌ نشانه‌ «خطر شيميايي‌» دارد، آگاه‌ سازيد.

نشانه‌هاي‌ خطر شيميايي‌ پلاك‌ خطر شيميايي‌ (شكل‌ زير) نشان‌ مي‌دهد كه‌ وسيله‌ نقليه‌ در حال‌ حمل‌ يك‌ ماده‌ خطرناك‌ است‌. ماهيت‌ اين‌ خطر بالقوه‌ با يك‌ نشانه‌ (شكل‌هاي‌ سمت‌ راست‌) مشخص‌ مي‌شود. خدمات‌ اورژانس‌ قادر به‌ تفسير اين‌ اطلاعات‌ خواهد بود.
مواد خطرناك‌

در هر حادثه‌ (رانندگي‌) ممكن‌ است‌ عوارضي‌ مثل‌ ريزش‌ مواد خطرناك‌ يا فرار گازهاي‌ سمي‌ رخ‌ دهد. ناظران‌ را از صحنه‌ حادثه‌ دور كرده‌، موافق‌ جريان‌ باد بايستيد. به‌ علامت‌هاي‌ «خطر شيميايي‌» روي‌ وسايل‌ نقليه‌ توجه‌ كرده‌، گروه‌ خدمات‌ اورژانس‌ را در جريان‌ قرار دهيد. اگر در مورد امنيت‌ خود يا مفهوم‌ يك‌ نشانه‌ مشكوك‌ هستيد، از محل‌ فاصله‌ بگيريد. در صورتي‌ كه‌ ريزش‌ مواد وجود دارد و يا روي‌ نوار بالا و چپ‌ علامت‌ «خطر شيميايي‌» حرف‌ « E » به‌ چشم‌ مي‌خورد (حرف‌ « E » به‌ معناي‌ خطر امنيت‌ عمومي‌ است‌)، به‌ دقت‌ مراقب‌ اوضاع‌ باشيد.


بررسي‌ وضعيت‌ مصدومان‌

به‌ سرعت‌ تمام‌ مصدومان‌ را ارزيابي‌ كنيد. اگر بيش‌ از يك‌ مصدوم‌ وجود دارد، ابتدا به‌ آنهايي‌ كه‌ ممكن‌ است‌ آسيب‌هاي‌ تهديدكننده‌ حيات‌ (مثل‌ سوختگي‌ يا زخم‌ شديد) داشته‌ باشند، رسيدگي‌ كنيد. در صورت‌ امكان‌، مصدومان‌ را در همان‌ وضعيتي‌ كه‌ با آنها مواجه‌ شديد، درمان‌ كنيد؛ تنها در صورتي‌ كه‌ مصدومي‌ در خطر باشد يا به‌ منظور ارايه‌ درمان‌ نجات‌بخش‌، مي‌توانيد وي‌ را جابه‌جا كنيد. محل‌ را به‌طور كامل‌ جستجو كنيد تا از مصدوماني‌ كه‌ به‌ مناطق‌ دورتر پرتاب‌ شده‌اند يا از آنهايي‌ كه‌ به‌ خاطر منگي‌، بي‌هدف‌ حركت‌ كرده‌ و از محل‌ دور شده‌اند، غفلت‌ نكرده‌ باشيد. اگر مصدومي‌ در داخل‌ يا زير يك‌ وسيله‌ نقليه‌ گير افتاده‌ است‌، به‌ كمك‌ خدمات‌ آتش‌نشاني‌ و نجات‌ احتياج‌ خواهيد داشت‌. بنابراين‌ در اسرع‌ وقت‌ با اين‌ مراكز تماس‌ بگيريد.

 

نحوه‌ برخورد با مصدومان‌ داخل‌ وسيله‌ نقليه‌:

در زماني‌ كه‌ شما مصدوم‌ را از نظر وجود آسيب‌هاي‌ بالقوه‌ تهديدكننده‌ حيات‌ ارزيابي‌ مي‌كنيد، ناظران‌ مي‌توانند با نگه‌ داشتن‌ سر مصدوم‌، به‌ شما كمك‌ كنند.
در برخورد با يك‌ مصدوم‌، ابتدا يك‌ ارزيابي‌ اوليه‌ انجام‌ دهيد و در صورت‌ امكان‌، به‌ آسيب‌هاي‌ تهديدكننده‌ حيات‌ رسيدگي‌ كنيد. در مورد هر مصدومي‌ كه‌ در حوادث‌ رانندگي‌ آسيب‌ ديده‌ است‌، هميشه‌ فرض‌ كنيد كه‌ آسيب‌ گردن‌ (نخاع‌) وجود دارد و سر مصدوم‌ را تا رسيدن‌ نيروهاي‌ كمكي‌، با دست‌ نگه‌ داريد. در مدتي‌ كه‌ منتظر رسيدن‌ كمك‌هاي‌ تخصصي‌ هستيد، علايم‌ حياتي‌ مصدوم‌ (سطح‌ پاسخ‌دهي‌، نبض‌ و تنفس‌) را كنترل‌ و ثبت‌ كنيد .

 

نحوه‌ برخورد با مصدومان‌ روي‌ جاده‌:

پس‌ از اطمينان‌ از بي‌خطر بودن‌ اوضاع‌، مصدوم‌ را از نظر وجود آسيب‌هاي‌ تهديدكننده‌ حيات‌ بررسي‌ كنيد. مصدوم‌ را فقط‌ در صورتي‌ مي‌توانيد جابه‌جا كنيد كه‌ كاملاً ضرورت‌ داشته‌ باشد.هشدار!
مصدوم‌ را حركت‌ ندهيد مگر وقتي‌ كه‌ قطعاً ضرورت‌ داشته‌ باشد.
اگر لازم‌ باشد مصدوم‌ را حركت‌ دهيد، روش‌ مورد استفاده‌ براي‌ جابه‌جا كردن‌ مصدوم‌ بسته‌ به‌ وضعيت‌ وي‌ و نيز وجود يا عدم‌ وجود نيروهاي‌ كمكي‌، فرق‌ مي‌كند (مبحث‌ « جابه‌جا كردن‌ بيماران‌ » را ببينيد).
از يك‌ ناظر بخواهيد كه‌ موقعيت‌ وسيله‌ نقليه‌ و مصدوم‌ را نشانه‌گذاري‌ كند؛ اين‌ اطلاعات‌ براي‌ پليس‌ مفيد است‌.

trafficbushehr.blogfa.com

+ نوشته شده در  سه شنبه 19 آذر1387ساعت 22:18  توسط بابک کاوه ئیان  | 

خوش آمدگوئی

به وبلاگ ما خوش آمدید

باتوجه به آمار بالاي تصادفات جاده اي وبالا بودن ميزان تلفات رانندگي در

 كشور عزيزمان بر آن شديم تا با قراردادن مطالب آموزشي در اين وبلاگ

 بتوانيم در جهت اعتلاي فرهنگ رانندگي و ايجاد آگاهي وآشنايي در مورد

حوادث رانندگي وقوانين عبور و مروردرشما هموطنان عزيزگامي كوچك برداريم.

اداره ايمني و ترافيك
 
 سازمان حمل و نقل و پايانه هاي استان بوشهر
+ نوشته شده در  سه شنبه 19 آذر1387ساعت 22:13  توسط بابک کاوه ئیان  |